حوله آشپزخانه و روش نگهداری از آن | مقالات آموزشی | سلامت و بهداشت

نوشته شده توسط: پودایران
7 ماه قبل
124 بازدید
print

حوله آشپزخانه ، یکی از لوازم پرکاربرد در آشپزخانه است که مدام برای تمیز کردن دستها و لکه ها مورد استفاده قرار میگیرد. به همین علت میتواند یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری ها و گسترش آن باشد.

آلودگی حوله آشپزخانه می تواند باعث ایجاد مسومیت غذایی شود . مطالعات اخیر نشان میدهد که چطور شما ندانسته در زمان پخت و پز میکروب ها را گسترش میدهید.
چگونه این تهدید سلامتی رامتوقف کنیم؟ 
مطالعه اخیر نشان داده است که حوله آشپزخانه شما ممکن است به باکتری هایی مانند؛ E.coli آلوده باشند، که منجر به مسمومیت غذایی می شوند. محققان ۱۰۰ مورد از حوله های آشپزخانه را بعد از  یک ماه استفاده آزمایش کردند ؛ شما ممکن است شگفت زده شوید زیرا ۴۹ عدد از آنها رشد باکتریایی خطرناک را نشان دادند.

حوله چگونه کثیف می شوند ؟

تعداد افراد خانه شما قطعا بر روی شرایط حوله ها تاثیر میگذارد ( افراد بیشتر به این معنی است که احتمال بیشتری برای داشتن باکتری ها در آشپزخانه شما وجود دارد).
بدون توجه به این که آیا شما به تنهایی یا با خانواده زندگی میکنید بطور اجتناب ناپذیری در طول روز در تماس با میکروارگانیسم های خطرناک قرار خواهید گرفت.
مثلا اگر کسی در خانه شما گوشت خرد کرده باشد و بدون اینکه دستانش را به نحو مناسب شسته باشد آن ها را با حوله پاک کند ، حوله در معرض باکتری های بد قرار خواهد گرفت. گوشت و مرغ معمولا آلوده هستند ، مخصوصا قبل از اینکه آنها پخته شوند.

چگونه گسترش باکتری ها را در حوله آشپزخانه به حداقل برسانیم؟

هر چیزیکه قبل از غذا خوردن لمس میکنید ، می تواند دهان شما را آلوده کند ، بنابراین ابتدا دست خود را به روش مناسب بشویید ؛ سپس ، هر روزبا عوض کردن لباس ها ، میکروب ها را ازبین ببرید و بعدا از آشپزخانه آستفاده کنید.
با داشتن یک حوله مخصوص دست ها ، یکی برای ظروف ، و دیگری برای تمیز کردن ، شما میتوانید مقدار سطوحی ( و باکتری های روی آن ها ) را که با آنها در تماس هستید را کمتر کنید.
اگر هر حوله را برای هدف مخصوص خودش استفاده کنید میتوانید سالم تر بمانید چون فرصت کمتری به رشد باکتری ها می دهید.

شستشوی مکرر حوله آشپزخانه در حداقل فواصل زمانی به جلوگیری از انتقال میکروب و باکتری کمک خواهد کرد.

برای اطلاع از نحوه ی شستشوی صحیح و از بین بردن قارچ ها و کپک های روی حوله اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:,