حمام رفتن در ژاپن | آداب و رسوم ملل | توئوجی | حمام نارنج | حمام آب یخ

نوشته شده توسط: پودایران
3 ماه قبل
154 بازدید
print

حمام رفتن یکی از ضروری ترین کارهایی است که مردم در فرهنگ ها و کشور های مختلف برای حفظ سلامتی و بهداشت شخصی انجام میدهند.
در کشور ژاپن نیز مثل سایر اقوام و فرهنگ ها آداب و رسوم خاصی در رابطه با حمام رفتن شل گرفته است که در ادامه به چند مورد از آنها میپردازیم.

در خانه همه ژاپنی‌ها وان وجود دارد و معمولا وان‌ها با آبی گرم پر شده‌اند. طبق سنت این کشور وان برای ریلکس کردن و رفع خستگی بدن است و در ژاپن وان ها کارکردی همانند سونا و جکوزی دارند و باید کاملاً تمیز و بعد از دوش گرفتن وارد وان حمام شوید . هرگز نباید در این وان‌ها خودتان را بشویید. یکی از رفتارهای معمول ایرانی ها شستشوی کامل خود در وان حمام می باشد و باید بدانید که در ژاپن چنین چیزی قابل قبول نیست. وان‌های آن‌ها معمولا مستطیل‌شکل است و نسبت به وان‌های اروپایی و امریکایی‌ها عمیق‌تر و کوچک‌تر است.

ژاپنی‌ها البته برای استحمام قوانین ویژه دیگری هم دارند، مخصوصا اگر قرار باشد فرد به حمام عمومی برود. برای مثال بعد از استحمام موها باید بسته شده و جمع شده باشند تا وارد وان نشوند. حوله یا قسمتی از آن به هیچ وجه نباید با آب وان برخورد داشته باشد. نباید در آب وان زیاد تحرک داشت و نکته جالب این که مردم ژاپن رابطه خوبی با تتو ندارند، اگر روی بدنتان تتو دارید به احتمال زیاد اجازه ورود به حمام عمومی را پیدا نمی‎کنید چون از نظر ژاپنی‌ها افرادی که متعلق به گنگ و گروهی خاص هستند تتو می‌‎کنند.

اگر به خانه ژاپنی ها دعوت شوید قبل از شام از شما دعوت می کنند که به حمام بروید، در اینصورت حتما حواستان به بهداشت حمام باشد چون در ژاپن از اهمیت بالایی برخوردار است.

حمام نارنج در توئوجی یا شب یلدای ژاپنی ها

بر خلاف باور ایرانیان که شب یلدا را سنتی ایرانی می‌دانند و گمان می‌کنند ایرانیان تنها ملتی هستند که یلدا دارند اما حقیقت این است که در برخی کشورها از جمله ژاپن نیز یلدا وجود دارد. از سنت‌های مردمان این سرزمین شب یلداست که به زبان ژاپنی این شب “توئوجی” نامیده می‌شود و آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد.
از جمله آداب و رسوم این شب حمام نارنج است که افراد در وان پر از نارنج از رایحه‌ی خوش نارنج، گرما و بخار آب بوجود آمده در فضا استفاده می‌کنند و سرمست می‌شوند. همچنین در این شب خوردن میوه و سبزیجات هم بخشی از آداب این شب است‌.

حمام نارنج

حمام آب یخ در شب سال نو ژاپنی ها

شرکت کنندگان در این مراسم مطابق با سنت دیرینه خود معتقدند که این آب تنی روح آن ها را صیقل داده و از بدی ها پاک خواهد کرد.
شرکت کنندگان در این مراسم برای شیرچه در استخرهای آب یخ و غوطه ور شدن در آن، تنها تکه لباس های نازک و کوچک، شبیه به لباس زیر به تن دارند و مابقی بدن آنها برهنه است.
هنگام آب تنی افراد جمله سال جدید مبارک را به زبان می آورند.

حمام رفتن در ژاپن

همانطور که در ابتدا گفتیم حمام رفتن در ژاپن مثل خیلی از جوامع و ملل جهان دارای آداب و رسوم مخصوص به خود است. در آینده سعی خواهیم کرد مقالات بیشتری راجع به فرهنگ استحمام در جوامع مختلف برای شما فراهم خواهیم کرد.

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *