شامپوی خوب | ویژگی های یک شامپوی خوب | حوله خوب | انتخاب شامپوی مناسب | شامپوی بچه

نوشته شده توسط: پودایران
3 ماه قبل
155 بازدید
print

انتخاب شامپوی خوب و حوله خوب مثل بقیه مواردی که به بهداشت شخصی ما ربط دارند بسیار مهم میباشد.
کلمه شامپو از یک لغت هندو به نام چامپانا به معنای ماساژ دادن گرفته شده است.
قبل از پیدایش شامپو به صورت امروزی، مردم برای شستشوی موی خود از مواد گیاهی مانند سدر و چوبک و کتیرا و مواد معدنی مانند خاک‌های سیلیسی استفاده می‌کردند ولی صابون متداول‌ترین ماده جهت شست وشوی مو بود و به همین علت اولین شامپوها، شامپوهای صابونی بوده اند و کم کم با پیدایش پاک کننده‌های مصنوعی مخلوطی از صابون و پاک کننده و بالاخره پاک کننده‌های خالص عرضه شدند.
البته در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از مردم به علت عدم آگاهی از مشکلی که قلیایی بودن صابون و سختی آب برای مو پدید می‌آورد، از صابون برای شستن موی خود استفاده می کنند. مهم‌ترین عملکرد شامپو، تمیزکردن مو و پوست سر و برطرف کردن چرک و آلودگی از روی سطح آن است.
البته پاک کنندگی یک شامپو ویژگی مشترک همه شامپوهاست و رقابت شامپوها بر سر مسئله زیبا کردن موی سر همزمان با پاکیزگی سطح آن است. زیبایی‌های ‌مو ‌که می‌توان از شامپو انتظار داشت درخشش و تلالو، نرمی، قابلیت اداره و فرم دهی، انبوه به نظر آمدن و سهولت شانه خوری پس از استفاده هستند.

خیلی به ‌دنبال تقویت موها به ‌وسیله این شوینده نباشید؛ چون قطعا راه‌حل‌های بهتری وجود دارد. سرم، ماسک مو، روغن‌های تغذیه‌کننده و… گزینه‌هایی مناسب‌تر محسوب می‌شوند.

شامپوهای درمانی را بهتر است هر ۲ الی ۳ماه یک‌بار عوض کنید. در زمان استفاده هم بهتر است بعد از یک‌بار استفاده از شامپوی تخصصی، یک‌بار شامپوی خنثی یا شامپو بچه به موها بزنید.
در مورد شامپوهای روزانه تا زمانی که دچار حساسیت نشده‌اید و مشکلی برای موها ایجاد‌نکرده تا مدت‌ها می‌توانید از همین شامپو استفاده کنید. استفاده از انواع نرم‌کننده به‌صورت مداوم، برای افرادی که به هر دلیلی اعم از جنس پایه مو یا رنگ‌ کردن پی‌درپی موهایی خشک دارند، توصیه می‌شود؛ اما همه افراد نیازی به استفاده همیشگی از نرم‌کننده‌ها را ندارند.
مهم‌ترین نکته در انتخاب شامپوی مناسب این است که متناسب با نوع موهای شما باشد؛ مثلا اگر موهای‌تان را رنگ یا دکلره کرده‌اید، باید از شامپوی مناسب موی رنگ‌شده استفاده کنید.

شامپوی خوب

اگر موهای‌تان هرچند وقت یک بار شوره می‌زند، بهتر است به فکر یک شامپوی خوب ضد‌ شوره تخصصی باشید  . شامپوهای ضد‌شوره به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول آن‌هایی است که ملایم‌تر بوده و برای شست‌و‌شوی روزانه قابل‌استفاده است. دسته دوم شامپوهای ضد‌شوره تخصصی بوده که به‌دلیل ترکیبات آن بهتر است یک روز در میان استفاده شود. شوره سر دلایل مختلفی دارد؛ مثل استرس، تغذیه، عدم شست‌و‌شوی مناسب مو و…

تفاوت شامپو بچه با شامپو معمولی اندیس pH، نوع و غلظت مواد فعال آن است. اندیس pH شامپوهای بچه طوری تنظیم شده که با pH چشم مطابقت داشته و میزان ریزش اشک را حداقل کند. در حالی که پوست سر به pH کمتری نیاز دارد. بنابراین به افرادی که دارای پوست سر حساس هستند پیشنهاد می‌شود، به جای استفاده ازشامپو بچه از شامپوهای ملایم استفاده کنند.

ویژگی های یک شامپوی خوب

  • یک شامپوی خوب باید کاربرد آسان و توزیع مناسب روی پوست سر داشته باشد.
  • سهولت شست وشوی کف از بین موها و پوست سر و پس از مصرف شامپو موی مرطوب به آسانی شانه شود.
  • عطر آن ملایم بوده و ایجاد حساسیت نکند.
  • پس از شست وشو مدت خشک شدن مو طولانی نباشد
  • موهای خشک حالت پذیری مناسب پیدا کنند و موهای حالت یافته نرم، براق، صاف، لغزنده و قابل کنترل باشند
  • مو پس از مصرف شامپو جلوه ظاهری مناسب داشته باشد و براق و زیبا باشد
  • شامپو روی پوست و مو ایجاد حساسیت نکندو قدرت پاک کنندگی ملایمی داشته باشد
  • شامپویی که کل چربی موها را بزداید، شامپوی مطلوبی نیست
  • پس از شست وشو موها الکتریسیته ساکن نداشته باشند، یعنی هنگام شانه زدن موها به هوا بلند نشوند

البته آنچه که بعد از شستشوی مو ها نیز انجام میدهیم نیز در حفظ سلامت مو بسیار موثر است. مثلا استفاده از حوله خوب یا سشوار کشیدن با دمای مناسب از جمله این کارها هستند که نباید از آنها غافل باشیم.

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *