چگونه حوله ی ورزشی خوب انتخاب کنیم؟

نوشته شده توسط: پودایران
2 سال قبل
817 بازدید
print

حوله خوب ورزشی

امروزه در ایالات متحده بیشتر از ۵۴ میلیون ورزشکار وجود دارد.اعضای سازمان های بدنسازیِ در کشور بالغ بر ۳۴۰۰۰ مورد میباشد.آمارِ درحال افزایش نشان دهنده ی اهمیت ورزش نزد مردم است همچنین تعداد زیادی از افرادِ ورزشکار، تاکید زیادی روی وسایلِ ورزشی مناسب دارند از ابزارهای باشگاهیِ مختص گرفته تا وسایل تمیزکننده در کمدهای باشگاه.
استفاده از حوله ی ورزشی بخش مهمی از ابزارِباشگاهیِ مناسب است.هیچکس نمیخواهد از دستگاهی استفاده کند که پوشیده از عرق فرد بی ملاحظه ای است که قبلا از ان استفاده می کرده. برخی از چیزهایی که تازه واردها ان را نادیده می گیرند حوله های ورزشی هستند. اکثر سالن های ورزشی اقدام به فراهم کردن حوله می کنند اما بیشتر ورزشکاران که به سالنهای ورزشی میروند انتخابشان این است که حوله های ورزشی شان را که مناسب نیازهای خاص خودشان است خریداری نمایند.
اگر شماخودتان مربی باشگاه یاصاحب باشگاه هستید یا مشتاق ورزش و یا حتی یک ورزشکارِ تازه وارد، این مطلب مهمه که درباره ی ویژگی های حوله های باشگاه و اهمیتِ آن آگاهی داشته باشید.

 

چرا حوله های ورزشی مهم هستند؟

انتخاب یک حوله ی ورزشیِ مناسب براساس نیازهای هرکسی، یک تصمیم تقریبا شخصی می باشد.اما دلایلی کلی برای اهمیت استفاده از آنها وجود دارد.

حوله های ورزشی بسیار در موفقیت ورزشکاران مهم می باشند به خاطر چند دلیل:

آنها انتشار میکروب ها را محدود می کنند؛میکروب ها در همه ی باشگاه ها وجود دارند،استفاده از حوله های ورزشی برای خشک کردن عرق،میکروب ها را از دستان شما دور کرده و انتقال آنها را محدود می کند،اگر به جای استفاده از حوله های ورزشی از دستانتان برای خشک کردن عرق صورت و پیشانی استفاده کنید؛میکروب هایی که از دستگاه ها و ابزارهای ورزشی به دستتان منتقل شده را به سایر قسمتهای بدنتان نیز انتقال می دهید که منجربه جوش ها و آلودگی های قارچی می شود.
باشگاه ها،کمدها وسوناها مکانهای مطلوبی برای رشد باکتری ها وقارچ هاهستند؛باکتری اِکلای،قارچ پای ورزشکاران،کولیفرم وسالمونلا نمونه های اندکی از ذرات قابل گسترشِ خطرناکی هستند که می توانند از شخصی به شخصی دیگر یا ازسطحی به سطحی دیگر منتقل شوند؛استفاده از حوله های ورزشی برای تمیزکردن بدن بعد از ورزش انتشار میکروب هارا محدود خواهدکرد.

حوله ورزشی سه

می توانید از حوله های ورزشی برای محافظت بیشتر استفاده کنید:

ورزشگاهها پیشنهاد میکنند که از ظروف اسپری که داخل آنها محلولهای تمیز کننده ریخته شده به همراه یک حوله ی کاغذی برای خشک و تمیز کردن تجهیزات قبل و بعد از کار کردن با انها استفاده کنید. قبل از استفاده از یک دستگاه ان را با موادی ضد عفونی کننده که تهیه کرده اید تمیز و خشک کنید سپس حوله ی خود را به منظور محافظت بیشتر روی ان بکشید. یک مانع اضافه بین شما و تجهیزات میتواند شما را در مقابل جذب الودگی های باکتریایی و قارچی محافظت کند.

حوله های ورزشی به شما حس تمیزی می دهند:

استفاده از حوله های ورزشی علاوه بر دلایل بهداشتی، عرق را از بدن خشک کرده و به شما حس تمیزی می دهد،باقی ماندن عرق در منافذ پوست باعث ایجاد جوش می شود به همین دلیل دوش گرفتن یا شستن دست و صورت بعداز هربار ورزش بسیار مهم می باشد که سبب از ازبین رفتن عرق میشود؛حوله های ورزشی باعث تمیز و خشک شدن صورت،پیشانی وچشم ها می شود.

حوله های ورزشی باعث خنک شدن شما می شود:

یک ورزش خوب باعث افزایش ضربان قلب شما می شود و به محض افزایش ضربان قلب، دمای بدن نیز بالا می رود؛از حوله های ورزشی برای خنک کردن دمای بدنتان در حین ورزش استفاده کنید.
هیچ بحثی روی اهمیت استفاده از حوله ی خوب ورزشی وجود ندارد. قطعا ملاحظات زیادی برای انتخاب حوله های ورزشی وجود دارد.آیا انتخاب حوله های بی کیفیت عاقلانه است؟آیا حوله ها فقط نخی هستند؟آیا دستورالعمل های مخصوصی برای مراقبت از حوله های ورزشی وجود دارد؟ بیایید نگاهی عمیق تر داشته باشیم

باکیفیت ترین حوله های ورزشی چگونه اند؟

هنگامی که یک حوله خوب ورزشی را جست وجو کنید اکثر مردم نرم و بادوام بودن را ترجیح می دهند و هم چنین انتخاب حوله باجذب بالا نیز از نکات مهم است که قبل از خیس شدن حوله چندین بار از آن برای خشک کردن استفاده کنید. ضمنا حوله ای را انتخاب کنید که سرعت آبگیری بالایی داشته باشد و به هنگام خشک کردن پرز زیادی روی پوست جا نگذارد؛همچنین بسته به نوع نیازتان سایز و وزن حوله نیز از نکات مهم دیگر می باشند.
دراینجا فاکتورهایی اساسی برای انتخاب بهترین حوله آورده ایم.
پنبه رایج ترین الیاف طبیعی برای حوله های ورزشی می باشد به این دلیل که فیبرهای پنبه دارای قدرت جذب آب بالا بوده و به سرعت خشک می کنند؛ پنبه نقش بسیار مهمی در اقتصاد هر کشور دارد و یکی از الیاف عالی برای حوله های ورزشی و هر نوع حوله ای می باشد .

اما به جز پنبه الیاف دیگری نیز وجود دارد که شامل:
مخلوط پنبه-پلی استر
میکروفایبر
کتان
بامبو یا خیزران
اگرچه میکروفایبرها برای حوله های ورزشی مناسب هستند اما بهترین گزینه پنبه می باشد به دلایل طبیعی بودن الیاف جذب آب بسیار بالا، سرعت بالای خشک کردن و در دسترس بودن آن .

سایز و اندازه :

حوله هامعمولا به وسیله ی تراکم بافت اندازه گیری می شوند؛حوله هایی که وزنشان کمتر است نازک تر هستند و ارزان تر هستند . اگر شما قصد دارید که هر روز از حوله ی ورزشیتان استفاده کنید باید نوع مرغوب آن را انتخاب کنید که قابلیت چندین بار شست و شو را داشته باشند البته توجه داشته باشید که حوله های ضخیم تر رطوبت بیشتری را جذب کرده واگر به خوبی شسته و خشک نشوند پناهگاهِ خوبی برای رشد باکتری ها می باشند.
حوله های ورزشی بعداز هربار استفاده باید شسته شوند و به همین دلیل بیشتر مردم حوله ای را ترجیح می دهند که دوام بیشتری داشته باشد.به علاوه حوله هایی که کوچک و قابل جاسازی باشند نیز طرفدار زیادی دارند.
نیازی نیست که حوله های ورزشی برای پاک کردن عرق در حینِ ورزش به اندازه ی حوله ی حمامی بلند و بزرگ باشند.
برای انتخاب اندازه حوله ورزشی،زمان ورزش کردنتان را در نظر بگیرید اگر شما برای مدت یک ساعت یا بیشتر ورزش می کنیدقطعا باید حوله ای بزرگتری را انتخاب کنید اما اگر نهایتا ۲۰ دقیقه ورزش می کنید اندازه ی استاندارد برای حوله همان سایز حوله های دستی کوچک، کافی است.

قدرت جذب:

اگر حوله ها نتوانند هدف اصلی خود که جذب عرق ایجادشده در طول ورزش می باشد را انجام دهند هیچ امتیازی برای استفاده ندارند.
همه ی حوله هاحلقه هایی درون بافت پارچه ای دارند؛این حلقه های حوله های ورزشی سبب جذب عرق یا آب می شوندهرچقد تعداد حلقه بیشتر شود قدرت جذب آنها نیز بالا می رود،یک حوله ی ورزشیِ کهنه ونخ نما قدرت جذب بالایی ندارد.هم چنین حوله های ورزشی نیازی ندارند که به اندازه ی حوله های حمام که بعد از دوش گرفتن برای خشک کردن استفاده می شوند قدرت جذب داشته باشند؛قدرت جذب حوله های ورزشی باید متوسط باشد به علاوه نباید بسیارضخیم باشد تا محل رشد باکتری ها شده یااینکه سبب شود وزن اضافی در کوله باشگاهتان حمل کنید.

مقاله ورزشی پنج

بازه ی زمانی مورد نیاز برای خشک کردنِ حوله :

حوله های نازک تر زودتر خشک شده و سریعتر از حوله های ضخیم و پرُکرک کهنه می شوند و اگر شما حوله را برای باشگاه خریده و دائم باید آن راشسته و خشک کنید؛حوله هایی که سریعتر خشک می شوند( منظور حوله های سبکتر و نازکتر) را انتخاب کنید اما اگر حوله را برای منزل و استحمام می خرید ممکن است مدت زمان خشک شدن آن برایتان مهم نباشد و بنابراین می تواند از حوله ی ضخیمتر استفاده نمایید در هرحال حوله ها مدت زمان زیادی نباید مرطوب بمانند چون رشد باکتری ها و کپک ها سبب ایجاد بوهای نامطبوع می شود .

طول الیاف:

الیاف های بلند حوله را نرم تر کرده و قدرت جذب آن را بالا می برند؛حوله های ورزشی به الیاف بلند احتیاج ندارند چون نیاز به قدرت جذب خیلی بالایی نداشته و حد متوسط آن نیز کافی می باشد.

 

نرمی و لطافت حوله:

بیشتر مردم در بازار برای خرید حوله روی لطافت آن تاکید می کنند،چون از این حوله ها برای پوست های حساس صورت استفاده می شود،حوله های صد در صد پنبه ای معمولا از لطافت بیشتری برخوردار می باشند.

انتخاب حوله ی ورزشی خوب با خرید حوله پایان نمی یابد. بلکه نگهداری حوله نیز مهم می باشد نگه داری مناسب از حوله ها باعث افزایش دوام آن می شود.

چگونه از حوله های ورزشی مراقبت کنیم:

هر نوع حوله از جمله حوله ی تن پوش و ابعادی و مخصوصا حوله های ورزشی به موارد مراقبتی متعددی احتیاج دارند که در ادامه نکاتی را در این ارتباط آورده ایم که لازم است آنها را به خاطر سپرده ودر هنگام شستن و خشک کردن حوله مطابق آن عمل شود :
۱٫بعداز هربار استفاده بشویید.
باشگاه ها پناهگاه مناسبی برای باکتری ها می باشند؛بعد از اینکه عرقتان را با حوله خشک کردید دوباره از آن استفاده نکنیدو آن رابشویید تا دچار بوی نامطبوع،آلودگی های قارچی،کپک و باکتری نشوند.
۲٫از نرم کننده های لباس استفاده نکنید.
نرم کننده های لباس باعث باقی ماندن سیلیکون روی حوله شده که مانع از جذب عرق و یا آب می شود؛برای شستن حوله ها از مواد شوینده ی لباس استفاده کرده و تا حد امکان از مصرف نرم کننده ها اجتناب کنید و در صورت نیاز از مقدار بسیار کمی نرم کننده استفاده کنید.
۳٫جوش شیرین آشپزی را به مواد شوینده اضافه کنید.
استفاده از جوش شیرین باعث نرمی و شادابی حوله شده به علاوه فیبرها را نرم کرده و سبب رفع بوی بد حوله نیز می شود.
۴٫از مواد شوینده ی به مقدار زیاد استفاده نکنید.
استفاده ی زیاد از مواد شوینده باعث می شود حوله ها کهنه شده و به مرور قدرت جذبشان پایین بیاید.

حوله های ورزشی برای پاک کردن عرق بدن استفاده می شوند و مانند حوله های دست نیستند که باقی مانده ی مواد شیمیایی را از پوست پاک کنند به همین دلیل برای شستن نیازی به مواد شوینده ی چندانی ندارند.
۵٫ماشین لباسشویی را پر از لباس نکنید.
حوله های ورزشی درصورتیکه ماشین لباس شویی بیش از حد پر باشد به طور کامل تمیز نخواهند شد.
۶٫هرماه یکبار به آب شست و شوی حوله ها سرکه اضافه کنید.
سرکه مواد شوینده ی اضافی را از حوله ها پاک کرده و سبب رفع بوی حوله ها شده و قدرت جذب آنها را نیز ثابت نگه میدارد
۷٫حوله های ورزشی را در آب گرم یا داغ بشویید.
مواد شوینده در آب گرم به مقدار کمتری رو حوله باقی می ماند؛حوله های سفید که به عنوان حوله ی استاندارد برای باشگاه ها استفاده می شوند در آب داغ تمیزتر شده و بهتر ضد عفونی می گردد.
۸٫حوله ها را بیش از حد خشک نکنید.
باقی ماندن حوله ها برای مدت زیادی در خشک کن، آنها را فرسوده می کند؛سریعا آنها را خارج کنید و اگر ممکن است از هوای آزاد برای خشک کردن حوله ها استفاده کنید
۹٫زمان مناسب برای عوض کردن حوله هایتان را بدانید.
حوله ها مرتب باید شسته شوند ولی آن به این معنی نیست که آنها می توانند برای سالهای طولانی دوام بیاورند؛قبل از اینکه حوله ها نخ نما شوند یا قدرت جذبشان را از دست بدهند و یا اینکه بو بگیرند که نتوان آن را ازبین برد ،باید عوض شوند .

 

منبع:www.towelsupercenter.com

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها: