برترین نمایشگاه‌های هنری 2021 کدامند؟ | تقویم نمایشگاه های هنری

نوشته شده توسط: پودایران
2 ماه قبل
99 بازدید

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱ کدامند؟

اگرچه سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا هیچ نمایشگاهی در جهان برگزار نشد، اما موزه‌ها و متصدیان بیکار نبوده‌اند و امسال علیرغم ادامه‌دار بودن شرایط قرنطینه، سعی دارند با برگزاری نمایشگاه‌های آثار هنری ضررهایشان را جبران کنند. در ادامه این مطلب با برخی از برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱ از نمایشگاه برده‌داری در موزه رایکس (Rijksmuseum) آمستردام هلند گرفته تا نمایشگاه بازآفرینی زندگی نرون، امپراطور فاسد روم، آشنا خواهید شد.

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱

نمایشگاه برده‌داری (Slavery)

موزه رایکس شهر آمستردام، تاریخ افتتاحیه ۳۰ ام مه

در موزه رایکس، سابقه استعمار ۲۵۰ ساله برده‌داری متعلق به ۴ قاره جهان در قالب آثار هنری نمایش داده خواهد شد که تجارت برده را در اقیانوس اطلس و اقیانوس هند در برمی‌گیرد. این نمایش حول داستان زندگی ده فرد از جمله برده‌ها، برده‌داران و افرادی که در برابر حکومت مقاومت کرده‌اند، می‌چرخد.

طبق گفته Valika Smeulders، تاریخدان و متخصص برده‌داری در موزه، راهنمای صوتی که شامل تاریخ شفاهی، آهنگ‌ها و گویندگان شخصیت‌هاست، کمک می‌کند تا بازدیدکنندگان برده‌داری را بیشتر و بهتر احساس کنند. Smeulders همچنین می‌گوید: «متصدیان با محققان خارجی و رهبران بسیاری در این باره صحبت کرده‌اند، زیرا ما در برج عاج ننشسته‌ایم و تفکر انتزاعی نداریم». در نمایشگاه برده‌داری پرتره‌های رامبراند نیز نشان داده خواهند شد.

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱

نمایشگاه ایران حماسی (Epic Iran)

موزه ویکتوریا و آلبرت شهر لندن، تاریخ افتتاحیه ۳۰ ام آگوست

قرار است یکی از برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱ با نام ایران حماسی در موزه ویکتوریا و آلبرت برگزار شود. نمایشگاه ایران حماسی با نمایش ۳۵۰ اثر هنری و نمادین، سعی دارد تمدن ۵ هزار ساله ایران را در معرض دید عموم قرار دهد. این نمایشگاه ده بخشی، قرار است با داشتن یک دروازه، چند باغ، قصر و کتابخانه، طراحی همه جانبه ای از یک شهر را داشته باشد. این نمایشگاه در ابتدا نگاهی به امپراطوری ایران باستان از ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد خواهد داشت و حکومت ساسانی، آیین زرتشت، ظهور و برقراری اسلام و دوران سلطنت سلسله قاجاریان را به نمایش خواهد گذاشت و در انتها نگاهی به آثار مدرن و برجسته هنرمندانی همچون پرویز تناولی، منیر فرمانفرمائیان و شیرین نشاط خواهد انداخت.

این نمایش بر مبنای ادبیات استوار است. در بخشی از آن به شعر و استفاده از آن در نسخه‌های خطی قدیمی و در بخشی دیگر به شعر حماسی قرن یازدهم (شاهنامه فردوسی) پرداخته خواهد شد. نمایش چنین نسخه‌های خطی کمیاب که از مجموعه ساریخانی (Sarikhani Collection) در آکسفوردشایر (Oxfordshire) و کتابخانه بریتانیا الهام گرفته شده است، مسلما قابل توجه خواهد بود. در نمایشگاه ایران حماسی همچنین تندیس‌های گچی سربازان دوران هخامنشی که به تازگی مرمت شده‌اند در اندازه‌های واقعی نشان داده خواهد شد. تندیس‌هایی که دو هزار سال قبل زینت بخش کاخ داریوش بوده‌اند.

معرفی چند حوله خوب

برای خرید روی محصول مورد نظر کلیک کنید

Slide Slide

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱

نمایشگاه سفرهای یک هنرمند دوره رنسانس (Dürer’s Journeys: Travels of a Renaissance Artist)

گالری ملی لندن، تاریخ افتتاحیه ۱۸ ژوئیه تا ۲۴ اکتبر

در دورانی که سفر کردن دشوار، خطرناک و گران بود، آلبرشت دورر (Albrecht Dürer)، در اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم، به سختی از اروپا عبور می‌کرد تا ایده‌ها و فنون را جمع کند، با هنرمندان و مشتریان ارتباط برقرار کند و شهرت خود را گسترش دهد. نمایشگاهی که قرار است در گالری ملی لندن برگزار شود، یکی از برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱ خواهد بود، زیرا برای اولین بار است که اهمیت سفرهای دورر را در مکان‌هایی مانند ایتالیا، برای پیشرفت کار وی و تاثیر گسترده‌تر آن‌ها به تصویر خواهد کشید.

سوزان فوئستر، معاون مدیر گالری ملی می‌گوید: «شهرت او  در زمان خودش بسیار نوآورانه بود. کنجکاوی‌های فکری مداوم او تبادلات مفیدی را با هنرمندان در شمال و جنوب اروپا ایجاد کرد.» این نمایش شامل طرح‌های کوچکی است که دورر در طول سفرهای خود از مناظر، گیاهان، حیوانات و مردم ساخته است (و همچنین یادداشتی مبنی بر سرقت کیف دستی همسرش).

بسیاری از آثار اولین بار است که در انگلستان به نمایش درمی‌آیند. یکی از برجسته‌ترین موارد، مسیح در بین پزشکان (Christ Among the Doctors (۱۵۰۶)) است. این ترکیب شلوغ، از سرهای خاکستری اطراف مسیح جوان، زمانی ساخته شد که دورر در ونیز مشغول کار بر روی یک محراب بود. نسخه وسیع‌تر این نمایش قرار است تابستان در موزه Suermondt-Ludwig-Museum اجرا شود.

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱

نمایشگاه یایویی کوساما: گذشته نگر

موزه مارتین گروپیوس باو، ۱۹ مارس الی ۱ آگوست

هشت نمایشگاه مهم یایویی کوساما که بین سال‌های ۱۹۵۲ و ۱۹۸۳ برگزار شد، برای بازنگری آثار این هنرمند ژاپنی در بهار امسال در برلین بازآفرینی می‌شود. بازسازی نمایش‌ها نشان خواهد داد که چگونه استفاده هنرمند از فضا گسترش یافته و چگونه بعد از گذشت ۷۰ سال همچنان توانسته است توجه رسانه‌ها را به خود جلب کند.

علاوه بر این، اتاق آینه بی‌نهایت (Infinity Mirror Room) که به طور خاص برای این مناسبت ساخته شده است، به کارهای کمتر شناخته شده او اشاره می‌کند. از جمله این کارها می‌توان به نقاشی رنگ روغن روی کاغذ، تجمع اجساد (Accumulation of Corpses) (1950) و بی‌نام (Untitled) (63-1962) اشاره کرد.

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱

نمایشگاه سوفی تویبر آرپ: زندگی انتزاعی

موزه هنر بازل،۲۰ مارس الی ۲۰ ژوئن؛ موزه تیت مدرن لندن،۱۵ ژوئیه الی ۱۷ اکتبر؛ موزه هنر مدرن نیویورک،۲۱ نوامبر الی ۱۲ مارس ۲۰۲۲

سوفی تویبر آرپ یک مجسمه ساز آلمانی فرانسوی مشهور است. یک نظرسنجی که از موزه هنر بازل شروع و در موزه هنر مدرن نیویورک خاتمه می‌یابد، با هدف نشان دادن کمک‌های سوفی تویبر آرپ به تاریخ انتزاع انجام خواهد شد. تویبر آرپ قبل از اینکه به یک چهره اصلی در کاباره ولتر تبدیل شود، در زمینه طراحی پارچه، رقص و صنایع دستی تحصیل کرده است و با چهره‌های برجسته دیگری مانند تریستان تزارا، ژان کوکتو و مارسل دوشان همکاری داشته است.

در اواسط دهه ۱۹۲۰، آرپ با تولید مجموعه‌ای از ترکیبات که حاوی ارجاعات رمزگذاری شده به نمادهای کیهانی و متعالی است. سبک ساختاری گرایانه خود را پرورش داد. در این نمایشگاه حدود ۴۰۰ اثر وجود خواهد داشت که با کمیسیون‌های اولیه معماری و طراحی داخلی شروع می‌شود و با نقاشی‌های انتزاعی که کمی قبل از مرگ این هنرمند در سال ۱۹۴۳ ترسیم شده‌اند پایان می‌یابند.

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱

نمایشگاه جورجیا اوکیف (Georgia O’Keeffe)

موزه تیسن بور نمیسا مادرید،۲۰ آوریل الی ۸ آگوست؛ مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو پاریس،۸ سپتامبر الی ۶ دسامبر؛ موزه فوندیشن بیلر،۲۳ ژانویه الی ۲۲ مه ۲۰۲۲

اگرچه در ایالات متحده آمریکا به طور کامل در این باره تحقیق شده است، مطالعات عمده‌ای نیز در مورد جورجیا اوکیف در اروپا انجام شده است. برپایی این نمایشگاه فرصتی برای مخاطبان سراسر قاره است تا با زندگی و کار مدرنیست پیشگام آمریکایی آشنا شوند.

سرپرست Marta Ruiz del Árbol می‌گوید: «فرصت تجزیه و تحلیل او در سه موسسه در تاریخ مدرنیسم اروپا، امکان قرار دادن کارهای او در یک زمینه جهانی را فراهم می‌کند». در این نمایشگاه حدود ۸۰ تابلو از او انتخاب شده است تا زندگی هنرمند را در یک زاویه دید گسترده ارائه دهد. در میان این تابلوها خیابان نیویورک با ماه (۱۹۲۵)، اولین سری از تصاویر خیابان‌های شهر و جیمسون وید / گل سفید شماره ۱(۱۹۳۲)، گران‌ترین نقاشی یک زن هنرمند است که در حراج فروخته شده‌اند.

برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱

نمایشگاه نرو (Nero)

موزه بریتانیا در لندن،۲۷ مه تا ۲۴ اکتبر

آیا Nero واقعا آنگونه که در کتاب‌های تاریخ آورده شده است خودکشی کرده بود یا آیا تصاویر مشهور از امپراطور روم می‌تواند نشان دهنده اخبار جعلی باشد؟ جواب این سوالات در یکی از برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱ مورد بررسی قرار خواهند گرفت. تورستن اوپر متصدی برنامه می‌گوید: «شگفت آور است. آنچه ما فکر می‌کنیم در مورد نرو می‌دانیم، مبتنی بر منابع خصمانه است».

این نمایشگاه زندگی و سلطنت نرو را دنبال می‌کند و عوامل محرک رویدادهای مهم و نحوه درک آن‌ها را بررسی می‌کند. موضوعات مربوط به حکومت وی، خانواده، نقاشی‌های دیواری و بسیاری از موضوعات دیگر مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اوپر می‌گوید: «هدف ما این نیست که از نرو یک فرشته بسازیم، بلکه می‌خواهیم نشان دهیم برداشت‌ها و روایت‌های بسیار متفاوتی وجود دارد. تاریخ دستکاری می‌شود، ما باید بدانیم چرا و چگونه.»

نمایشگاه یوهانس فرمیر: بازتاب

گالری آلته مایسر،۴ ژوئن الی ۱۲ سپتامبر

اگرچه نمایشگاه گالری آلته مایسر شامل موارد مهمی از جمله زنی با رنگ آبی در حال خواندن نامه (۱۶۶۳) از موزه رایکس آمستردام و زن جوان باکره (۷۲-۱۶۷۰) از گالری ملی لندن خواهد بود، اما ستاره نمایش یک نقاشی از مجموعه عمومی شهر خواهد بود. دختری در حال خواندن نامه جلوی پنجره (۱۶۵۹) اخیرا بازسازی شد تا نقاشی درون تصویر آشکار شود.

تصویر پنهان یک کوپید حدود ۴۰ سال پیش توسط اشعه ایکس تشخیص داده شده بود، اما فرض بر این بود که رنگ آمیزی بیش از حد آن توسط خود فرمیر انجام شده است. در این نمایشگاه ده نقاشی از فرمیر همراه با ۴۰ اثر دیگر از هنرمندان هلندی از جمله پیتر دو هوچ ارائه می‌شود.

آثار هنری

نمایشگاه باربارا کروگر

موسسه هنر شیکاگو؛ موزه هنر شهرستان لس آنجلس

یکی از برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱ مربوط به هنرمند مفهوم گرای آمریکایی به نام باربارا کروگر خواهد بود که به دلیل کلاژهای سیاسی مستقیمش که ترکیبی از متن و تصویر است معروف است. این نمایشگاه به یکی از کارهای کروگر به نام Thinking of You, I Mean Me, I Mean You تعلق دارد که دارای کلاژها، فیلم‌ها و آثاری است که به ندرت از دهه ۱۹۸۰ دیده می‌شود. این نمایشگاه قرار بود تابستان امسال در موزه هنر شهرستان لس آنجلس در انستیتوی هنر شیکاگو برگزار شود، اما به گفته سخنگوی موزه، به دنبال تعطیلی موزه‌های ایالت متحده به دلیل همه گیری ویروس کرونا ممکن است به تاخیر بیفتد.

آثار هنری

نمایشگاه بوتیچلی

موزه ژاکمارت آندره پاریس،۱۰ سپتامبر تا ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲

نمایشگاهی از هنرمند رنسانس ایتالیایی، ساندرو بوتیچلی، قرار است در پاییز امسال در موزه ژاکمارت آندره پاریس برگزار شود. مضمون این نمایشگاه شامل شاهکارهایی از مجموعه‌های مهم ایالت متحده و اروپا از جمله مدونا و کودک (۷۰-۱۴۶) از موزه لوور؛ بازگشت جودیت به بتولیائی (۷۰-۱۴۶۹) از موزه هنرهای معاصر سین سیناتی؛ جودیت و سر هولوفرنس (۱۵۰۰-۱۴۹۷) از موزه رایکس و جولیانو د مدیچی (۸۰-۱۴۷۸) است.

پیر کوری، مسئول هماهنگی نمایشگاه می‌گوید: «بوتیچلی، طراح و رئیس یک استودیوی بزرگ است که علاوه بر نقاشی فلورانس، طرح‌هایی برای گلدوزی، تزئین و چاپ تولید می‌کند». در این نمایشگاه آثاری از دیگر هنرمندان برجسته قرن ۱۵ مانند وروکیو و فلیپو لیپی نیز به نمایش درخواهد آمد.

نمایشگاه جاسپر جونز: ذهن/ آینه

موزه هنر فیلادلفیا، ۲۸ سپتامبر تا ۱۳ فوریه ۲۰۲۲؛ موزه ویتنی هنر آمریکایی،۲۹ سپتامبر تا ۱۳ فوریه ۲۰۲۲

نمایشگاه جاسپر جونز به قدری بزرگ است که به طور همزمان در دو موزه که در فاصله ۱۰۰ مایلی از هم قرار گرفته‌اند برگزار می‌شود. نتیجه همکاری بین موزه ویتنی هنر آمریکایی در نیویورک و موزه هنر فیلادلفیا، نمایشگاه دوقلویی خواهد بود که استفاده جونز از تکرار و بازتاب آثار هنری اش را نشان می‌دهد.

Carlos Basualdo متصدی PMA می‌گوید: «هر یک از این گالری‌ها به عنوان همنوا و پژواک همتای خود عمل می‌کنند». در هر یک از این دو نمایشگاه فضایی برای بازسازی نمایش‌های مهم اولیه در گالری لئو کاستلی در دهه ۱۹۶۰ وجود دارد. در موزه هنر فیلادلفیا نسخه‌های متفاوتی از شماره کارهایش از شماره ۰ الی ۹ ( ۱۹۶۱ ) گرد هم آمده است؛ در موزه ویتنی هنر آمریکایی مجموعه تابلوهای پرچم این هنرمند به نمایش درمی‌آیند.

آثار هنرینمایشگاه کویر (Queer)

گالری بین المللی NGV در ملبورن، ۱۰ دسامبر تا ژوئن ۲۰۲۲

قرار است یکی از برترین نمایشگاه‌های هنری ۲۰۲۱ با نام نمایشگاه کویر در گالری بین المللی NGV در ملبورن برگزار شود. نمایش کویر که پیش از این توسط یک موسسه استرالیایی روی صحنه رفته بود، با حدود ۳۰۰ اثر از برترین آثار هنری در گالری ملی ویکتوریا در ملبورن حضور خواهد یافت.

تونی الوود مدیر NGV می‌گوید: «کویر نمایشی برای تفسیر مفاهیم و داستان‌های عجیب و غریب به روش‌های شگفت آور و قابل تامل است». با در نظر گرفتن مرزهای چند وجهی، هیچ قانونی وجود ندارد که بتواند Queer باشد. برخی از آن‌ها توسط هنرمندان Queer کار خواهد شد، مانند هنرمند استرالیایی Leigh Bowery.

 

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها: