آموزش دوخت ماسک پارچه ای | ماسک پارچه ای مدل داروخانه ای | ماسک پارچه ای گرد

نوشته شده توسط: پودایران
1 ماه قبل
71 بازدید
print

آموزش دوخت ماسک پارچه ای در خانه

آموزش دوخت ماسک پارچه ای یکی از پر مخاطب ترین مطالبی است که این روزها بخاطر شیوع ویروس کرونا بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
یکی از داغ ترین بحث های این روز ها کرونا و توصیه هایی برای پیشگیری از آن است. این ویروس سرزده و عجیب که یک جهان را درگیر خود کرده است روش هایی برای مراقبت و پیشگیری هم به همراه دارد. اختلاف نظرات زیادی بر سر تاثیر استفاده از ماسک برای عموم جامعه وجود دارد اما پیشنهاد ما این است که اگر به اجبار می خواهید برای انجام کاری به بیرون از منزل بروید و تصور می کنید که مراقبت های لازم را انجام نمی دهید حتما از ماسک استفاده کنید. حتما شما هم اخبار کمبود ماسک ها در سر تاسر دنیا را شنیده اید. پس بیایید دست به کار شویم و خودمان در خانه دوخت ماسک پارچه ای را یاد بگیریم.

آموزش دوخت ماسک پارچه ای

تاثیر ماسک صورت پارچه ای در پیشگیری از کرونا

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده نکردن از ماسک ‌ها این است که افراد به اشتباه می ‌پندارند در برابر ویروس کاملا مصون بوده و دیگر به رعایت بقیه نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا نمی‌پردازند. اما برخی افراد بالعکس مدام به دنبال پیدا کردن ماسک از داروخانه های مختلف هستند اما چیزی دستگیرشان نمی شوند. این روز ها فیلم های آموزشی زیادی برای تهیه و دوخت ماسک صورت در خانه می بینیم که نیاز به آموزش خیاطی حرفه ای هم ندارند؛ اما سوال مهم اینجاست که چقدر این ماسک ها تاثیر گذار هستند.

همچنان تحقیقات  علمی مشخصی مبنی بر تاثیر مثبت استفاده از ماسک های پارچه ای وجود ندارد. اما با توجه به اینکه بسیاری از افراد در معرض خطر هستند بهتر است در صورت پیدا نکردن ماسک های داروخانه ای، با رعایت همه موارد بهداشتی به دوخت و استفاده از ماسک های خانگی بپردازیم. مهم ترین ترین نکته ای باید در نظر بگیریم این است که بعد از هر بار استفاده ماسک را بشوییم و با مواد ضد عفونی آن را تمیز کنیم زیرا در غیر این صورت دوخت ماسک پارچه ای نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه مانند لباس های معمولی و دیگر سطوح خودشان ناقل ویروس می شوند.این نوع ماسک ها حداقل جلو انتقال ترشحات بزاقی دهان مخصوصا در هنگام عطسه و سرفه را تا ۷۰ درصد میگیرد.

ساده ترین مدل دوخت ماسک با الگو

نمونه ماسک های مختلفی با الگوهای مختلف وجود دارند که در اینجا به توضیح دو مدل از ساده ترین ماسک های صورت می پردازیم. شما نیز می توانید به راحتی این مدل ها را در خانه و حتی با دست برای خودتان و عزیزانتان بدوزید.

روش اول : آموزش دوخت ماسک پارچه ای مدل داروخانه ای

اولین مدل ماسکی که امروز می خواهیم با رسم شکل بدوزیم شبیه همان ماسک های معمولی و پلیسه دار است که در داروخانه ها می بینیم. برای دوخت ماسک جراحی در خانه می توانید از یک پارچه تمیز بدون نیاز به آستر، یک تکه کش و چرخ خیاطی ساده استفاده کنید. حالا با توجه به ترتیب شکل های زیر می توانید به راحتی اقدام به دوخت این ماسک کنید.

روش دوخت این ماسک  صورت به قدری ساده است که حتی افرادی که دوره نازک دوزی زنانه را نگذرانده باشند و فقط دوخت پایه را بلد باشند نیز می توانند آن را بدوزند.

روش دوم :  آموزش دوخت ماسک پارچه ای گرد با الگو

حالا می خواهیم نحوه دوختن ماسک دو لایه یا ماسک قالبی را یاد بگیریم که تمام ناحیه زیر چشم تا چانه را می پوشاند و در قسمت مرکز آن برای راحتی بینی و دهان گرد طراحی شده است. برای دوخت ماسک پارچه ای گرد نیاز به یک پارچه برای رویه ماسک، یک پارچه نخی نازک برای آستر و یک تکه کش داریم.

پارچه کتان یا نخی ضخیم در ابعاد ۳۰ در ۱۵ سانتی متر برای پارچه اصلی ماسک، پارچه کتان، پنبه ‌ای یا فلانل با ابعاد ۱۵ در ۲۶ سانتی متر برای پارچه آستر ماسک و کش گرد به طول ۴۰ سانتی متر برای دوخت ماسک کافیست.

برای دوخت ماسک پارچه ای گرد که قالب صورت باشد فقط کافیست الگوی اولیه را به درستی برش بزنید دیگر نیاز به هیچ اندازه دیگری ندارید. حالا دو قسمت آستر را مانند شکل روی دو قسمت پارچه اصلی بگذارید و محل درز را بدوزید. در ناحیه هلالی یک چرت ایجاد کنید و اطراف ماسک را به داخل بدوزید تا کار نهایی تمیز شود.

پیشگیری از کروناحالا دو لبه کناری ماسک را برای قرار دادن کش به سمت داخل بدوزید. کش را از آن رد کنید و ماسک مخصوص صورت خودتان را داشته باشید.

آیا ماسک های خانگی تاثیری در انتقال ویروس کرونا دارند؟

دوخت ماسک های خانگی برای پیشگیری و عدم انتقال ویروس کرونا مانند خیاطی با الگوهای آسان است. شما می توانید با حداقل دانش خیاطی خود این ماسک ها را برای خودتان و عزیزانتان بدوزید. اما در نهایت فراموش نکنید که تاکنون هیچ گونه منبع علمی و موثقی وجود ندارد که جلوگیری صد در صدی این ماسک ها از ویروس کرونا را تایید کند. پس علاوه بر ضد عفونی کردن و شستن ماسک ها بعد از هر بار استفاده باید دیگر نکات بهداشتی را نیز رعایت کنید.

امیدواریم آموزش دوخت ماسک پارچه ای برای شما مخاطبین عزیز مفید واقع شده باشد.

 

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *