بهداشت پوست و ارتباط آن با حوله شما | جلوگیری از آلودگی حوله | نگهداری حوله

نوشته شده توسط: پودایران
12 ماه قبل
237 بازدید
print
حوله مناسب

اگر تا پیش از این یک حوله مناسب برای شما تنها با فاکتور قدرت آبگیری مناسب شناخته می شده است باید بدانید که اصول مراقبت و بهداشت حوله در صدر تمام فاکتورها قرار دارد.
برای محافظت از بهداشت پوست گاه هزینه های بالایی را برای خرید انواع کرم، لوسیون ها و سرم های شستشو می پردازند، اما در این میان، خرید یک حوله مناسب که هم آبگیری خوبی داشته و هم نرم و لطیف باشد نیز اهمیت دارد.
حوله های حمام و دست و صورت معمولا به دلیل این که مرتب مرطوب می شوند، محل مناسبی برای رشد باکتری ها و میکروب ها به شمار می رود.

انتقال میکروب ها از حوله در شرایط نامناسب

میکروب ها و باکتری های زیادی در حوله های دست و صورت و بدن یافت می شود، چراکه در محل های مرطوب و نم دار زنده می مانند. در واقع، الیاف حلقه ای که در بافت حوله به کار می رود منافذی را ایجاد می کنند که باکتری ها براحتی می توانند در آنها پنهان شده و رشد کنند..
محققان در بررسی های خود روی حوله های معمولی در محیط بیمارستانی توانستند باکتری هایی چون «ای کولای» پیدا کنند.
استفاده از حوله های آلوده می تواند باعث بروز عفونت های باکتریایی چون زرد زخم و عفونت های قارچی چون کچلی و حتی تحریکات خفیف پوستی مانند آکنه شود. همچنین ویروس هایی از قبیل سرما خوردگی، آنفلوآنزا، گلودرد، ورم ملتحمه چشم یا زگیل در حوله ها پنهان می شوند و قابلیت سرایت به دیگران را دارند.

حوله مناسب
حوله مناسب
حوله مناسب

خطرات استفاده از حوله نا مناسب برای بهداشت پوست

افرادی که مستعد آلودگی با میکروب ها هستند ممکن است در تماس با حوله های کثیف و شسته نشده دچار آکنه روی صورت یا بدن شوند بنابراین، حفظ پاکیزگی حوله از اهمیت بالایی برخوردار است.
وجود آثار لوازم آرایشی یا کثیفی روی حوله و کشیده شدن آن به پوست باعث بسته شدن منافذ و تشدید آکنه های موجود می شود.
به گفته محققان، استفاده از حوله دست و صورت شسته نشده و کثیف ممکن است باعث گسترش باکتری ها و در نتیجه نشستن آنها روی صورت و دست ها خواهد شد.
در صورتی که باکتری ها کافی نباشند، کشیدن ساده حوله به صورت و بدن، آکنه را تشدید می کند.
مطالعات صورت گرفته در دانشگاه آریزونا نشان می دهد که حتی هپاتیت B نیز از طریق حوله مشترک قابل انتقال به دیگران است. این ویروس از طریق تماس خون آلوده فرد مبتلا منتقل می شود. به طوری که با آلوده شدن حوله مشترک به خون فرد مبتلا به هپاتیت B، شانس ابتلای دیگران به این بیماری بالاست.

راه مقابله با آلودگی های حوله

بعد از تهیه یک حوله مناسب باید نکات مربوط به نگهداری و سلامت آن را مورد توجه قرار دهید تا بهداشت پوست و سلامت شخصی شما تضمین گردد.
با وجود خطراتی که حوله آلوده برای سلامتی افراد دارد، با راهکارهای بسیار ساده می توان مانع از بروز مشکلات شد. در گام اول باید به طور مرتب حوله حمام و دست و صورت را شست.
برای حوله حمام هر ۳ تا ۶ روز یک بار و برای حوله دست و صورت باید در فواصل زمانی کوتاهتر اقدام به شست وشوی آنها کرد و تقریبا یک روز درمیان آنها را شست.
از سوی دیگر خشک کردن مناسب حوله یکی از راه های دفاعی در برابر رشد و انتقال میکروب ها به شمار می رود، بنابراین پزشکان توصیه می کنند که هرگز حوله را داخل حمام نگذارید و در آنجا خشک نکنید.

توصیه می شود که در صورت امکان از حوله خشک کن با حرارت مناسب و یا از نور آفتاب برای خشک کردن حوله استفاده شود

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:,