تولید ثروت ایران نصف مصرف انرژی است

نوشته شده توسط: پودایران
3 سال قبل
1383 بازدید

محمد شکرچی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: سهم کشور ما در تولید ثروت جهانی حدود ۰.۷ درصد است ولی بیش از دو برابر این رقم انرژی مصرف می‌کنیم. این شاخص نشان می‌دهد ما یکی از کشورهایی هستیم که بیشترین اتلاف انرژی را بخصوص در بخش تولید ثروت ایران نصف مصرف انرژی استمسکونی داریم و باید اقدامات بسیار جدی و اساسی در این زمینه برداریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سهم ایران در تولید ثروت جهانی حدود ۰.۷ درصد است و بیش از دو برابر این رقم انرژی مصرف می‌کنیم که عمده هدررفت در بخش مسکونی اتفاق می‌افتد.

ظرفیت‌های قانونی برای جلوگیری از اتلاف انرژی وجود دارد اما متاسفانه طی ۲۰ سال گذشته در این خصوص کم‌کاری شده است. در این زمینه عملیاتی کردن مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را باید جدی‌تر می‌گرفتیم ولی با وجودی که بیش از ۲۰ سال از ویرایش این مبحث می‌گذرد، بیش از ۱۰ الی ۱۵ درصد ساختمان‌ها این مساله را رعایت نمی‌کنند.

شکرچی‌زاده، علت دیگر را واقف نبودن مردم نسبت به حقوقشان دانست و تصریح کرد: اگر قیمت انرژی واقعی شود خریداران از سازندگان، مهندسان طراح و ناظران که مقررات ملی را رعایت نکرده‌اند خواهان پاسخگویی می‌شوند اما چون به حقوق خود قائل نیستند به این موارد نمی‌پردازند.

وی در ادامه با انتقاد از شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی در کم‌توجهی به رعایت مقررات ملی ساختمان گفت: در حالی که مقررات، دستگاه‌ها را ملزم می‌کند به ساختمان‌هایی که مبحث ۱۹ را رعایت نکرده‌اند پایان کار ندهند شاهدیم که این مساله از سوی شهرداری‌ها و نظام مهندسی جدی گرفته نمی‌شود. این قصور نیز دلایل مختلفی دارد و یکی از دلایل، واقعی نبود قیمت انرژی در کشور است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: خسارت‌های سالیانه ناشی از مصرف بیش از حد انرژی در کشور، به مراتب بیشتر از خسارت زلزله‌ای مانند بم است. هدررفت انرژی آرام آرام در حال از بین بردن سرمایه ملی کشور است و پیش‌بینی می‌شود که اگر همین روند ادامه یابد در آینده واردکننده انرژی می‌شویم.

شکرچی‌زاده  خاطرنشان کرد:  وقتی زلزله بم اتفاق افتاد کشور متوجه شدیم که توان مهندسی و اجرایی‌اش برای مقابله با حادثه‌ای مثل زلزله کافی نیست  لذا کارهای خوبی انجام و اجرای آیین‌نامه ۲۸۰۰ جدی‌تر گرفته شد ولی در مورد مصرف انرژی شاهد این اتفاق نبودیم؛ زیرا هنوز وجدان عمومی در ارتباط با بحث انرژی بیدار نشده است.

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.