حوله در فرهنگ ها و کشورهای مختلف

نوشته شده توسط: پودایران
2 سال قبل
436 بازدید
print

حوله در فرهنگ ملل تنها وسیله ای برای خشک کردن دست ها نیست. در بسیاری ار کشورها از حوله در مراسم و جشن ها به عنوان نمادی از شادی و سرور استفاده میشد. اگر چه اصلی ترین کاربرد حوله برای خشک کردن بدن پس از حمام است اما انواع حوله های دستی، حوله تن پوش استخری ، حوله نوزادی و … با کارکردی مشابه تولید شده است. در برخی از کشورها حوله نمادی از عشق و محبت و در برخی دیگر نشان دهنده شهامت و قدرت است. در طول تاریخ انواع حوله های گران قیمت مخصوص اشراف و طبقه اعیان طراحی می شد که به نوعی نمایش ثروت و دارایی شخص بود.

حوله در فرهنگ هند

در فرهنگ باستانی هند حوله با فرهنگ مذهبی گره خورده است. حوله نمادی از خوش یمنی و خبر خوش در هند باستان است. حوله در فرهنگ هندو به عنوان شگون و تبرک شناخته می شود. به همین دلیل در مراسم عروسی و عزا از حوله به نوعی استفاده می شود.

این فرهنگ هندو برای برگزاری مراسم عروسی و خواستگاری، خانواده داماد به همراه هدایا یک حوله کوچک را نیز به عروس خانم هدیه می دهند.حوله در فرهنگ هندو نمادی از عشق و محبت داماد به عروس است.

چنانچه این حوله از طرف خانواده عروس پذیرفته شود به معنای جواب مثبت و قبول خواستگاری است. بدون اینکه توضیح دیگری لازم باشد تنها با برداشتن حوله از سینی، آقا داماد جواب بله را می گیرد. اگر چه این آیین در گذشته بیشتر رایج بوده است ولی هنوز هم در برخی از روستاهای هند می توان نمونه هایی از این مراسم را دید.

حوله در فرهنگ هندو حتی در مراسم عزا نیز به عنوان شگون و فراموش کردن غم و اندوه هدیه داده می شود. ریشه اصلی این آیین چندان مشخص نیست ولی شاید مربوط به زمانی باشد که پارچه های نساجی شده در هندوستان بسیار کمیاب و با ارزش بودند. در گذشته رسم بر این بود که  به خانواده هایی که عزیزی را از دست داده اند یک حوله هدیه داده  می شد.

نقش حوله در فرهنگ مردم ژاپن

انواع حوله های حمام برای ژاپنی ها نمادی از شهامت و پاکیزگی است. زاپنی ها معروف ترین تولید کنندگان حوله در جهان هستند. حوله های ژاپنی اغلب کوچک و جمع و جور و بسیار سبک هستند . بیش از ۱۰۰ کارخانه نساجی در ژاپن در کار تولید انواع حوله بزرگ و کوچک هستند. حوله های کوچک مربعی برای پاک کردن دست و صورت استفاده می شود اما برای خشک کردن مو، خشک کردن دست در آشپزخانه، حمام و … از حوله های با طرح و شکل مخصوص ااستفاده می شود. در آیین سنتی ژاپن کنار سینی غذا و برای پذیرایی نیز از حوله های کوچکتر برای خشک کردن دست استفاده می شد.

حوله در فرهنگ  ترکی

حمام های ترکی در همه دنیا شهرت دارند. حمام بخار و ماساژ پدیده تازه ای در این کشور نیست. جالب است بدانید که در دوران عثمانی حمام ها محل تجمع خانواده ها برای برپایی جشن و سرور نیز بوده اند. برای برگزاری جشن های نامزدی، عروسی، ختنه سوران، تولد نوزاد و … طبق یک آیین قدیمی خانواده ها و مهمان ها به حمام می آمدند. البته این حمام با آنچه که در خانه ها دیده اید تفاوت دارد. حوله در فرهنگ ترکها تن پوشی برای مراسم جشن و سرور در حمام سنتی بوده است.

بقچه های حمام حاوی لیف،  شانه، لنگ ، حوله و …همیشه آماده بود. معمولا حمام برای مراسم خاص برای یک روز اجاره داده می شد. نزدیکان و خانواده های دعوت شده به این مراسم همگی حوله های حمام را به دور خود پیچیده و در مراسم جشن شرکت می کردند. در این جشن باشکوه میوه و شیرینی و شربت نیز برای پذیرایی از مهمان ها مهیا بوده است.

بر خلاف مهمانی های رایج، در این مراسم خبری از لباس های فاخر و رنگارنگ نیست. حوله در فرهنگ ترکی تن پوش مهمان ها در مراسم ویژه است که به دور بدن پیچیده می شود. طبق آیین سنتی معمولا یک روز بعد از برگزاری حمام برای بانوان، حمام مردانه برای داماد برگزار می شد که آن هم همراه با جشن و سرور و پذیرایی از مهمان ها بوده است.

در حمام ترکی جایگاه مخصوصی شبیه به سن تعبیه شده که محلی برای سرور مهمان ها بوده است. در حال حاضر حمام های سنتی ترکی به شکل قدیم به کار گرفته نمی شود اما نقش حوله در فرهنگ ترکی به شکوه دوران قدیم است.

حوله در فرهنگ  امریکایی

بدون تردید امریکایی ها بزرگ ترین مصرف کنندگان حوله در دنیا هستند. بر خلاف مردم ژاپن یا فرهنگ ترکی، امریکایی ها برای خشک کردن دست و بدن از دستمال و حوله های کاغذی استفاده می کنند. حوله در فرهنگ امریکایی وسیله ای کاربردی برای نظافت است که اغلب دارای جنس کاغذی و یک بار مصرف می باشد. حوله های کاغذی در امریکا بیشترین کاربرد را دارد. اما از حوله های منسوج جهت استحمام و کنار استخر و دریا به طور وسیعی استفاده می گردد.

برای خرید حوله با کیفیت و حوله استخری می توانید به صفحات ویژه آنها مراجعه کنید.

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *