در این مقاله از کشت پنبه و روش برداشت آن تا بافت پارچه و رنگرزی آن را با هم میخوانیم.

سرگذشت پنبه

پنبه معمولا در آب و هوای گرم و خشک و نیمه خشک ( چیزی شبیه آب و هوای استان های خراسان و گلستان ) کشت میشود. قبل از کشت نیاز به آماده سازی زمین می باشد . از شخم پاییز و زمستان گرفته  تا آبیاری زمستانه جهت نابودی شفیره ها .
پس از آماده سازی زمین ، در فصل بهار مراحل کشت پنبه صورت می پذیرد. برای اینکار از سه روش کشت کرتی ، کشت با فاروئر و کشت مکانیزه (بذرکار) استفاده میشود .
تقریبا بعد از 5 الی 7 روز از زمانه بذرافشانی جوانه های پنبه ظاهر شده و پس از 6 هفته غنچه های گیاه شروع به رشد میکنند. پروسه هایی مثل تنک کردن بوته های ضعیف و کود دهی در طول این مدت انجام میگیرد .  پس از سه هفته غنچه ها بالغ شده و بعد چند مرتبه تغییر رنگ برگهای آنها ریخته و از آن غنچه ، تخمدانی باقی می ماند که پس از رشد و بلوغ به آن غوزه پنبه گفته می شود .
بین 2 تا 3 ماه از زمان پدیدار شدن غوزه ها کم کم الیاف پنبه درون غوزه شکل گرفته و به تدریج به بیرون از غوزه رانده میشوند. این پروسه نهایتا با ضخیمتر شدن این الیاف و تولید دانه های جدید پنبه در سلول های غوزه ( هر غوزه 3 تا 5 سلول دارد و حاوی نهایتا 7 دانه پنبه میشود ) به پایان میرسد .

برداشت پنبه به دو روش دستی ( سنتی ) و یا مکانیزه صورت میگیرد .

روش سنتی ( دستی )

در برداشت دستی هر کارگر بین 30 تا 100 کیلوگرم در روز برداشت میکند . در این روش کارگر الیاف پنبه را از غوزه جدا میکند و در کیسه هایی که همراه دارند جمع میکنند .

روش مکانیزه

روش مکانیزه که حداقل 50 برابر بیشتر از یک کارگر به ما خروجی میدهد . درروش مکانیزه از دو تیپ ماشین استفاده میشود . Stripper (غوزه چین) و Cotton Picker (پنبه چین) .
Stripper (غوزه چین) فقط غوزه ها را میچیند و الیاف ( وش ) پنبه بعدا بوسیله دستگا های دیگری استخراج میشود . جداکردن وش از غوزه ها توسط ماشین پنبه زنی یا پنبه پاک کنی (gin یاCotton gin) صورت می گیرد.
Cotton Picker (پنبه چین) الیاف پنبه را جدا میکند و دیگر نیاز به مرحله خاصی بعد از چینش نیست.


معمولا در برداشت ماشینی برای کاهش ضایعات باید برگ های بوته قبلا از برداشت از بین برود که در موارد پیشرفته اینکار بوسیله نوعی سم انجام میگیرد. این عمل صرفا برای برداشت راحتتر اهمیت ندارد بلکه باعث رشد بهتر غوزه ها و الیاف آن میگردد. برای این کار از موادی که باعث ریزش برگ های پنبه شده و با نام اختصاری DEF معروفند استفاده می شود. این مواد به مواد Defoliant یا خزان کننده مشهورند که باعث تشکیل بافت چوب پنبه ای در محل اتصال برگ به ساقه می شوند.
نکته مهم در برداشت پنبه اینست که رطوبت پنبه نباید بیش از 12% باشد  . همه محصول پنبه به یکباره نمیرسد و ممکن است برداشت پنبه بصورت رگه ای و در چند مرحله انجام شود .

پنبه های برداشت شده به واحد پنبه پاک کنی منتقل شده و گرد و خاک، دانه ها و الیاف کوتاه پنبه از آنها جدا می شود . این دستگاه برای اولین بار توسط الی ویتنی در سال ۱۷۹۳ در آمریکا اختراع شد. در ایران، کارخانه پنبه پاک کنی لیوانی در استان گلستان واقع شده و مربوط به دوره قاجار است. این کارخانه در سال ۱۲۹۴ بهره برداری شد و در سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد .
در واحد پنبه پاک کنی وش های چیده شده بوسیله یک مجرای مکنده به داخل واحد منتقل شد و پس از رطوبت گیری برای زدودن گرد و خاک و ناخالصی به ماشین پنبه پاک کن منتقل میشوند . نوعی از مکانیزم شانه مانند مدور الیاف را از دانه ها و باقیمانده گیاه جدا میکند . هرچه طول الیاف طولانی تر باشد آن پنبه مرغوبتر میباشد . الیاف که جدا شده اند برای تولید لباس و سایر پوشاک مورد استفاده قرار می‌گیرند و دانه‌های باقیمانده  پنبه هم  برای تهیه روغن پنبه‌دانه، کنجاله پنبه‌دانه و … استفاده میشود .

به غیر از صنعت نساجی از الیاف پنبه برای بافت تور های ماهیگیری ، تولید صافی و … استفاده میشود . همچنین از کنجاله پنبه برای تهیه خوراک دام استفاده میشود.

لطفا مقالات زیر را هم مطالعه کنید
آیا حوله صورت و حوله بدن شما متفاوت هستند ؟
مراحل طراحی حوله پودایران

مراحل تبدیل پنبه به نخ

پس از پالایش پنبه در مراحل قبل حالا نوبت تبدیل این پنبه به نخ می باشد . این پروسه در مراحل زیر توضیح داده میشود

1. تمیز کردن یا حلاجی ( میکس کردن )

در این مرحله پنبه مجددا تمیز میشود و اگر قرار باشد به آن الیاف پلی استر اضافه شود در همین زمان انجام میشود .

2. کاردینگ و شانه زنی و ساختن فتیله

در این مرحله با انبوهی از پنبه های در هم تنیده روبرو هستیم که بوسیله دستگاه کاردینگ و شانه زن اضافات و ناخالصی های باقی مانده زدوده شده و الیاف بصورت منظم تر و به حالت موازی در کنار هم قرار میگیرند . درواقع در این مرحله الیاف کوتاه پنبه از الیاف بلند و مرغوب جدا می شود .پس از آن و در خروجی ماشین شانه زنی الیاف بلند پنبه را تبدیل به فتیله ها به هم پیوسته میکنند .

بافت پارچه

3. تبدیل فتیله به نیمچه نخ

از آنجایی که کشش ماشین تمام تاب برای تولید نخ زیاد است ، نمی توان فتیله ها را بصورت مستقیم وارد این دستگاه کرد زیرا باعث نایکنواختی و خرابی نخ میشود . پس قبل از آن فتیله ها را وارد دستگاه نیم تاب یا فلایر میکنند و از خروجی این دستگاه نیمچه نخ بدست می آید .

دولاتابی

4. تبدیل نیمچه نخ به نخ

در این مرحله نیمچه نخ های بدست آمده از ماشین فلایر در مرحله قبل بوسیله ماشین تمام تاب یا رینگ تبدیل به نخ با ضخامت و کیفیت مدنظر میشود . نیمچه نخ ها پس از باز شدن از بوبین وارد واحد کشش شده و با عبور از بین غلطک ها به ضخامت لازم رسیده  آنگاه به اندازه مورد نظر تاب داده شده و در خروجی دستگاه روی قرقره پیچیده میشوند.

بافت پارچه5. دولاتابی

برای افزایش استحکام ، یکنواختی و رنگپذیری بیشتر عملیات دولاتابی یا چندلاکنی صورت میپذیرد . تابندگی و دولاتابی از دو روش صورت میگیرد :  روش اول،  استفاده از دولاکنی و سپس تابندگی و روش دوم استفاده از تنها یک مرحله تابندگی و موازی کردن  هم زمان می‌باشد.

بافت پارچهتبدیل نخ به پارچه حوله

1. چله پیچی

با چله پیچی از طریق بهبود آرایش نخ های تار کیفیت نخ های تار ارتقا می یابد تا برای فرآیند های بعدی مثل آهار زنی و بافت آماده باشد .

بافت پارچه

2. آهار زنی

جهت افزایش مقاومت نخ در برابر سایش ، حذف پرزها و نرم کردن نخ های تار فرآیند آهار زنی انجام می پذیرد . بخشی از عیوب نخ در مرحله چله پیچی و باقی عیوب قالبا در مرحله آهار زنی از بین میرود .

بافت پارچه3. بافت

فرآیند بافت پارچه تعریف کننده شکل نهایی پارچه است . عرض ماشین بافت در سایز و عرض طاقه پارچه تاثیرگذار است. نخ های تار با پود ترکیب شده و با تکنیک های مختلف مثل بافت تخت ، سیلندری و … بافته میشود . در بافت حوله نخ تار و پود تشکیل یک زمینه را میدهند و نخ تار اضافه دیگری تبدیل به پرز یا نخ برجسته حوله میشود . این نخ تار اضافی از بین تار و پود زمینه عبور میکند و پایل ها و لوپ های روی حوله را شکل میدهد. البته انواع بافت نیز در حوله مطرح است که به شرح زیر است :

بافت پارچهبافت بادامکی :

بافت بادامکی ساده و کم هزینه است و طبیعتا خروجی آن محصولات ساده خواهد بود . هزینه اولیه پایین ، کارکرد ساده و هزینه های نگهداری پایین از مزایای آن است. اما تغییر سیستم بافت برای پارچه دیگر هزینه و کار زیادی با این دستگاه می برد . این روش بیشتر برای بافت حوله متری مناسب است

بافت دابی :

دستگاه بافت دابی با کنترل بیشتر توسط وردها بوسیله اهرم ها و جک ها می تواند بافت و نقوش پیچیده تری را روی حوله پیاده نماید. البته هزینه راه اندازیو نگهداری دستگاه دابی بیشتر از دستکاه بافت بادامکی می باشد.

بافت ژاکارد :

دستگاه بافت ژاکارد در سال 1804 بوسیله جوزف ماری ژاکارد اختراع شد. دستگاه ژاکارد از منطقی دودویی و الگوی کارت های پانچ شده برای اجرای طرح روی پارچه استفاده میکند اما امروزه از برنامه های کامپیوتری برای اجرای طرح ها استفاده میشود . به دلیل مکانیزم پیشرفته تر این دستگاه میتواند طرح های پیچیده تری را اجرا کند. این دستگاه میتواند تمامی نخ های زمینه و پایل حوله را کنترل کند.

4. پرزسوزی

در بعضی  پارچه ها برای از بین بردن پرز ها احتمالی باقی مانده از فرایند بافت از مکانیزم پرزسوزی استفاده میکنند . این فرآیند به ما سطح صافتری روی پارچه تحویل میدهد. برای این کار پارچه از روی شعله گاز یا صفحات مسی عبور داده میشود و پرزهای بیرون زده طی این مرحله میسوزد.

بافت پارچه

5. آهارگیری

چون قبلا برای افزایش استقامت نخ هنگام بافت به آن آهار زده شده است این باعث سفت و سخت شدن پارچه ، ضعف آبگیری و مشکل در رنگرزی میشود . برای اینکه این موضوع برطرف شود  پارچه را آهار گیری میکنند . فرآیند آهارگیری بوسیله محلول های اسیدی ، آنزیم دار و محلول های تخمیری انجام میشود.

روش آهارگیری با آنزیم :

با استفاده از آنزیم های که می تواند نشاسته و مشتقات آن را تجزیه کندهستند. از مزیت های این روش می توان به کاهش مصرف آب و انرژی، حفظ کیفیت الیاف و جلوگیری از تولید فاضلاب شیمیایی اشاره کرد

روش آهارگیری با اسید :

با استفاده از اسید های رقیق شده آهار نشاسته و سلولز در آب حل  می شوند. روشی نسبتاً ساده و ارزان است، اما احتمال آسیب به  الیاف و تغییر رنگ پارچه وجود.

روش آهارگیری با تخمیر:

با استفاده از باکتری ها یا قارچ های خاص که قادر به تولید آنزیم های لازم برای تجزیه آهار هستند انجام میگیرد. مزایای زیست محیطی از برتری های این روش است اما نسبتاً پیچیده و کنترل نشده است

6. مرسریزه کردن

روش مرسریزه کردن در سده 19 میلادی بوسیله جان مرسر کشف شد. در این روش منسوجات ساخته از الیاف سلولوزی مانند پنبه را درون محلول های قلیایی که عمدتا مشتقاتی از سود، پتاس، هیدروکسید لیتیوم و آمونیاک هستند فروبرده و اینکار باعث افزایش جذب رنگ، درخشندگی، استحکام، ثبات ابعادی و نرمی پارچه می‌شود.

7. رنگرزی

فرآیند رنگرزی می تواند از بعد از مرحله نخ ریسی تا بعد از بافت پارچه صورت گیرد . انواع مختلف این رنگرزی ها عبارتند از رنگرزی عدلی ، رنگرزی باتیک ، رنگرزی پرتویی ، رنگرزی لکه ای ، رنگرزی زنجیره ای ، رنگرزی متقاطع  و ، رنگرزی به روش ژیگر و … .
بعد از سفید گری پارچه و مرسریزه کردن آن ، پارچه وارد حمام رنگ شده که حاوی محلولی برپایه آب است میشود . طی فرآیند رنگرزی رنگینه ها به فضاهای بین مولکولی نفوذ کرده و با مولکول های الیاف پیوند می خورد . الیاف یا بصورت فیزیکی یا به صورت شیمیایی با رنگدانه ها ترکیب میشوند . رنگ ها باید با الیافی که میخواهیم رنگ کنیم میل ترکیبی داشته باشند .
ماشین آلات رنگرزی از فولاد ضد زنگ ساخته میشوند و این طول عمر آنها را زیادتر میکند .

8. استنتر ( تثبیت طول و عرض ) پارچه

از مراحل تکمیل پارچه استنتر است که برای تثبیت طول و عرض پارچه استفاده میشود. البته دستگا ه های استنتر جز گرانترین اجزا تکمیل پارچه هستند و خیلی از اوقات در ایران مورد استفاده قرار نمیگیرند

9. عملیات تکمیل پارچه

عملیات تکمیل پارچه شامل روندهایی است که ویژگی های خاصی مانند ضد چین و چروک، پارچه ضد لکه ، ضد حرق بودن ، ضد آب بود نو … را بسته به نیاز مشتری به پارچه میبخشد . عملیات تکمیل شامل روش های فیزیکی و شیمیایی میگردد و باعث کیفیت ، زیبایی ، لطافت ، مقاومت و کارایی پارچه میگردد .

سخن پایانی

بیشتر مراحل بالا در تولید انواع پارچه مشترک است. پارچه ها در نهایت تبدیل به محصولات مختلف میشوند . از حوله تن پوش گرفته تا لباس آتش نشانان . پیشرفت علم نساجی موجب تغییرات بزرگی در سبک زندگی انسان ها شده است . البته علم نساجی از بسیاری علوم دیگر مانند علم شیمی ، فیزیک و کشاورزی بهره میبرد تا در نهایت محصولاتی به دست ما برسد که هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کارایی بهترین عملکرد را داشته باشند.

 

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosokeonhacaiketquabongdalichthidau7m.newskqbdtysokeobongdabongdalufutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩa开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育乐鱼体育亚新体育亚新体育亚新体育爱游戏爱游戏爱游戏华体会华体会华体会IM体育IM体育沙巴体育沙巴体育PM体育PM体育AG尊龙AG尊龙AG尊龙AG百家乐AG百家乐AG百家乐AG真人AG真人<AG真人<皇冠体育皇冠体育PG电子PG电子万博体育万博体育KOK体育KOK体育欧宝体育江南体育江南体育江南体育半岛体育半岛体育半岛体育凯发娱乐凯发娱乐杏彩体育杏彩体育杏彩体育FB体育PM真人PM真人<米乐娱乐米乐娱乐天博体育天博体育开元棋牌开元棋牌j9九游会j9九游会开云体育AG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88
xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosokeonhacaiketquabongdalichthidau7m.newskqbdtysokeobongdabongdalufutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩa开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育乐鱼体育亚新体育亚新体育亚新体育爱游戏爱游戏爱游戏华体会华体会华体会IM体育IM体育沙巴体育沙巴体育PM体育PM体育AG尊龙AG尊龙AG尊龙AG百家乐AG百家乐AG百家乐AG真人AG真人<AG真人<皇冠体育皇冠体育PG电子PG电子万博体育万博体育KOK体育KOK体育欧宝体育江南体育江南体育江南体育半岛体育半岛体育半岛体育凯发娱乐凯发娱乐杏彩体育杏彩体育杏彩体育FB体育PM真人PM真人<米乐娱乐米乐娱乐天博体育天博体育开元棋牌开元棋牌j9九游会j9九游会开云体育AG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه
تماس با کارشناس فروش