مقدمه: جشن هالووین

هالووین یکی از جشن‌های باستانی است که در اغلب کشورهای مسیحی برگزار می‌شود. قدمت این جشن باستانی به بیش از 2000 سال گذشته باز می‌گردد. زادگاه این مراسم، محل سلطنت سلتیان یعنی ایرلند، بریتانیا و فرانسه امروزی بوده است. در آن دوران، مردم این منطقه سال نو خود را در روز 1 نوامبر جشن می‌گرفتند. آن‌ها این روز را به معنی پایان فصل تابستان و آغاز تاریکی می‌دانستند. در نظر آن‌ها شروع زمستان با مفاهیمی مانند مرگ همراه بود. سلتیان بر این باور بودند که یک نوامبر مرز بین دنیای مردگان و زندگان است. بعلاوه آن‌ها معتقد بودند در شب 31 اکتبر مسیر برای بازگشت ارواح مردگان به زمین فراهم است؛ بنابراین، در چنین شبی، جشن هالووین را برگزار می‌کردند.

جشن هالووین

چگونه مراسم هالووین جهانی شد؟

با گذشت قرن‌ها و تا اوایل قرن بیستم، هالووین تنها به منطقه حکومت سلتیان یعنی ایرلند، بریتانیا و فرانسه امروزی محدود می‌شد؛ با گسترش و نفوذ استعمار در جهان، زمینه لازم برای ورود این مراسم سنتی به سایر نقاط جهان نیز فراهم شد. آمریکای شمالی اولین مکان غیر از منطقه باستانی تحت حکومت سلتیان بود که مراسم هالووین در شب پایانی ماه اکتبر در آن برگزار شد. با مهاجرت گسترده مردم اسکاتلند و ایسلند به ایالات‌متحده، این کشور نیز شاهد برگزاری باشکوه جشن سنتی هالووین بود؛ اما امروزه، هالووین بیشتر به یک مراسم مذهبی شباهت دارد. علاوه بر این، آداب‌ورسوم مختلفی به آن اضافه شده است. و در اغلب نقاط جهان حتی کشورهایی مانند چین و ژاپن نیز جشن هالووین برگزار می‌شود.

آشنایی با سنت‌های عجیب جشن هالووین در سراسر جهان

سنت اصلی در مراسم هالووین این است که کودکان لباس‌های خاص می‌پوشند و برای گرفتن مواد غذایی شیرین و حاوی قند به خانه سایر افراد می‌روند. زنان جوان نیز لباس‌های متنوع با ظاهری بسیار جذاب و تحریک‌کننده می‌پوشند. تنوع و مدل لباس‌ها با توجه به سلیقه افراد، متفاوت است. ارائه نخ دندان یا خمیردندان، کندن صورتک ماهون روی کدوتنبل، هدیه دادن تخم‌مرغ و دستمال توالت به یکدیگر نیز بخشی از آداب مراسم هالووین است. با این حال، برخی از سنت‌های عجیب‌وغریب وجود دارد که در حین برگزاری مراسم هالووین در نقاط مختلف دنیا انجام می‌شود. این سنت‌های عجیب عبارتند از:

 مراسم قاشق زنی یا Trick or Treating

قاشق زنی یکی از رسوم جشن هالووین است که برای اولین بار در سال 1950 به مراسم هالووین اضافه شده است، اما این سنت عجیب کم‌کم با استقبال بیشتری مواجه شده و محبوبیت پیدا کرد. بر اساس این سنت، برخی کودکان برای برهم زدن تلاش دندان‌پزشکان، اقدام به جمع‌آوری آب‌نبات و خوراکی‌های شیرین می‌کنند. در مراسم قاشق زنی، کودکان در شب هالووین به خانه افراد دیگر رفته و از آن‌ها خوراکی شیرین درخواست می‌کنند. در سال‌های اخیر، سازمان یونیسف نیز این عمل را به‌منظور جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه انجام می‌دهد. مراسم قاشق زنی غالبا در مناطق غرب امریکا مانند سنت لوئیس و دس مین برگزار می‌شود. در این مراسم کودکان با تعریف جوک‌های وحشتناک، آب‌نبات یا خوراکی‌های قندی پاداش  می‌گیرند.

جشن هالووین

اوبون یا Obon

یکی از سنت‌های زیبایی که شب هالووین در کشور ژاپن برگزار می‌شود، استفاده از فانوس است. البته فستیوال فانوس‌های ژاپن به‌جای ماه اکتبر در ماه آگوست برگزار می‌شود؛ اما اغلب افراد در هالووین برای دوستان، بستگان یا افراد خانواده که از دنیا رفته‌اند، فانوس روشن می‌کنند. پس از روشن کردن فانوس، مردم برای شادی بازماندگان دعا می‌کنند. مراسمی مشابه با اوبون، در کشور کره نیز اتفاق می‌افتد. آن‌ها سبدی از میوه و خوراکی را در این شب به آرامگاه اجداد خود می‌برند و از آن‌ها قدردانی و سپاسگزاری می‌کنند.

سنت بارمبرک یا Barmbrack

به نظر اغلب افراد مراسم بامبرک یکی از وحشتناک‌ترین سنت‌های هالووین در ایرلند است. برخلاف مراسم قاشق زنی، در این سنت از کودکان خواسته نمی‌شود که به ازای گفتن جوک‌های ترسناک، آب‌نبات دریافت کنند، بلکه از افراد خواسته می‌شود معجونی حاوی مولسین بخورند که به آن‌ها قدرت پیش‌بینی حوادث آینده اعطا شود. آن‌ها معتقد هستند که اجرای سنت Barmbrack به آن‌ها قدرتی می‌دهند که بتوانند آینده عشقی، طول عمر و میزان ثروت را به‌درستی پیش‌بینی کنند.

سنت خیره شدن به آینه در جشن هالووین

اجری این سنت به کشور انگلستان یا بریتانیای بزرگ محدود می‌شود. بر اساس این سنت، جوانان باید در اتاقی تاریک روبروی آینه بایستند و به آن خیره شوند تا بتوانند تصویر فردی که قرار است در آینده با او ازدواج کنند را ببینند. در افسانه‌ها آمده است اگر فردی قبل از ازدواج بمیرد به‌جای مشاهده تصویر همسر خود در آینه، تصویر یک اسکلت مشاهده خواهد کرد.

سنت کنده‌کاری روی چغندر و شلغم

مراسم جک و فانوس که در جشن هالووین برگزار می‌شود، یک سنت آمریکایی نیست بلکه از یک رسم قدیمی انگلیسی ناشی شده است. درگذشته مردم انگلستان برای مراسم هالووین روی شلغم و چغندر، صورتک‌های مختلفی کنده‌کاری می‌کردند؛ اما امروزه، مردم آمریکا، کندن صورتک‌های ترسناک را بر روی کدوتنبل انجام می‌دهند. دلیل اینکه مرم بریتانیا از چغندر یا شلغم برای کنده‌کاری استفاده می‌کردند کمبود کدوتنبل در این منطقه بوده است.

جشن هالووین

لطفا مقاله “بنی لوئیس و عادات عجیب کشورهای مختلف ” را از اینجا مطالعه کنید

محصولات جدید

Oops...
Slider with alias mobile-mahsol-1-1-1-1 not found.

سنت نان و آب

مردم اتریش در مراسم هالووین واقعا به دنبال پیدا کردن ارواح مردگان نیستند. بلکه آن‌ها یک هفته تمام برای آرامش روح مردگان خود، تنها آب و نان می‌خورند. این یک هفته روحانی از 30 اکتبر شروع می‌شود و تا 5 نوامبر ادامه پیدا می‌کند. پس از پایان این هفت روز، فرد دوره روحانی خود را با غذا دادن به اردک‌ها به پایان می‌رساند.

سنت P’chum Ben در برگزاری جشن هالووین در کشور کامبوج

مراسم هالووین در کامبوج بجای آخرین شب ماه اکتبر، در ماه سپتامبر برگزار می‌شود. مراسم P’chum Ben در حقیقت زمانی است که بومیان محلی همراه با خانواده خود به معبد رفته و گوشت برنج و شیرینی نذر می‌کنند. در این مراسم آن‌ها سخنرانی راهبان مذهبی را می‌شوند و به موسیقی‌های دل‌نشین گوش می‌دهند.

سنت مخفی کردن چاقوها

مطمئنا یکی از سنت‌های عجیبی که در مراسم هالووین انجام می‌شود، مربوط به کشور آلمان است. مردم آلمان روز اول نوامبر را مقدس می‌دانند. آن‌ها سعی می‌کنند تمام این روز را در کنار عزیزان ازدست‌رفته خود باشند؛ اما سنت عجیب مراسم هالووین در آلمان این است که آن‌ها سعی می‌کنند به مدت یک هفته پس از آغاز نوامبر، چاقوهای خود را مخفی کنند تا نتوانند تحت تاثیر افکار پلید خود به مردگان آسیب برسانند.

سنت صحبت با مردگان یکی از عجیب‌ترین سنت‌های جشن هالووین

در جمهوری چک، مراسم هالووین به‌عنوان جشنی برای بزرگداشت تمام مردگان شناخته می‌شود. آن‌ها سعی می‌کنند در این مدت گل و برخی خرده‌ریزها را بر سر مزار مردگان خود ببرند. آن‌ها در اطراف قبر مردگان آتش یا شمع روشن می‌کنند. سپس، کنار آن‌ها صندلی می‌گذارند تا بتوانند با روح مردگان خود ارتباط برقرار کرده و با آن‌ها صحبت کنند.

جشن هالووین

سنت کیک لوبیای مردگان یا Fave dei morti

مردم کشور ایتالیا، هالووین را به‌گونه‌ای متفاوت جشن می‌گیرند. آن‌ها سعی می‌کنند از غذاهای باورنکردنی و عجیب استفاده کنند. آن‌ها کیک‌های بسیار بزرگ و لوبیایی شکل همراه با ضیافت و شام رؤیایی برای بستگان و اقوام مرحوم خود آماده می‌کنند. سپس، درها و پنجره‌های خانه را باز می‌گذارند و خودشان به کلیسا می‌روند. آن‌ها معتقدند در این مدت مردگان به خانه باز می‌گردند و از غذاها و کیک‌ها می‌خورند.

سنت سوزاندن پول و میوه

یکی از مراسم‌هایی که مردم کشور هنگ‌کنگ و چین در هالووین انجام می‌دهند، جشنواره ارواح گرسنه یا Yue Lan است. البته اجرای مراسم ارواح گرسنه در هنگ‌کنگ با چین کمی متفاوت است. مردم هنگ‌کنگ در جشن هالووین سعی می‌کنند به‌جای خاموش کردن فانوس‌ها، تمام وسایل حتی عکس‌های متعلق به اشخاص مرده را بسوزانند. آن‌ها معتقدند این کار به آرامش مردگان کمک می‌کند.

جشن هالووین

سنت پوست کندن سیب یکی دیگر از سنت‌های جالب جشن هالووین

مردم اسکاتلند در شب هالووین سعی می‌کنند پوست سیب را به‌صورت کامل از آن جدا کنند، ازنظر آن‌ها بهتر است پوست سیب به شکل نواری باریک و یکدست جدا شود. پس از آنکه پوست سیب کاملا جدا شد، آن‌ها پوست‌نواری را روی شانه خود قرار می‌دهند. چیدمان این نوار نشان‌دهنده حروف اسم فردی است که در آینده با او ازدواج خواهند کرد. آن‌ها معمولا هنگامی‌که پوست را روی شانه خود می‌اندازند کلمات سوفیا ورکا و کریس مارتین را بر زبان می‌آورند. اگر شخصی این کلمات را نگوید پیش‌بینی آینده به‌درستی انجام نمی‌شود.

سنت شب شیطان

سنت شب شیطان یکی از مراسم اجراشده در شب هالووین است. این مراسم برای اولین بار از شهر دیترویت آمریکا آغاز شده است. در این مراسم سعی می‌شود با به آتش کشیدن ساختمان‌ها متروک و خالی از سکنه، شوخی‌های بی‌خطر انجام شود؛ اما اغلب افراد معتقدند بهتر بود این سنت عجیب در گذشته باقی می‌ماند.

سنت روز مرگ یا Day of the Dead

یکی از مشهورترین سنت‌هایی که در شب هالووین انجام می‌شود، مربوط به کشور مکزیک است. این سنت روز مرگ نام دارد که در زبان سنتی مردم این منطقه Día de los Muertos نامیده می‌شود. مردم مکزیک سعی می‌کنند با ساخت زیارتگاه‌های بسیار زیبا برای مردگان و پذیرایی از روح آن‌ها، جشن هالووین را انجام دهند. در مکزیک این مراسم معمولا در دومین روز ماه نوامبر انجام می‌شود؛ و افراد را برای برگزاری جشنی باشکوه آماده می‌کند.

جشن هالووین

سخن پایانی

مراسم هالووین یکی از جشن‌هایی که از گذشته تاکنون در جهان برگزار می‌شود. این مراسم امروز بیشتر رنگ و بوی مذهبی پیدا کرده و به تمام نقاط جهان گسترش‌یافته است. باور قدیمی در مورد جشن هالووین این است که در این روز ارتباط دنیای مردگان با دنیای زندگان برقرار می‌شود؛ به همین دلیل، در سراسر جهان، آداب و روسم و سنت‌های مختلفی برای ارتباط با مردگان و آرامش روح آن‌ها در چنین روزی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه محصول
تماس با کارشناس فروش