امروز میخواهیم خاطرات آقای کلایتون سی. اندرسون را درباره حمام کردن در فضا با هم بخوانیم . ابتدا کمی به معرفی این فضانورد امریکایی میپردازیم .

کلایتون یک فضانورد 30 ساله اهل شهر اشلند ایالت نبراسکا می باشد . او 6 بار پیاه روی فضایی انجام داده و اولین فضانورد از ایالت نبراسکا می باشد . او در حال حاضر سخنران و نویسنده کتب متعددی میباشد . از آثار او میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

“Letters from Space! (September 2020, Sleeping Bear Press)”

“It’s a Question of Space: An Ordinary Astronaut’s Answers to Sometimes Extraordinary Questions (June 2018, University of Nebraska Press)”

A is for Astronaut: Blasting Through the Alphabet (March 2018, Sleeping Bear Press)”

The Ordinary Spaceman™: From Boyhood Dreams to Astronaut” (June 2015, University of Nebraska

اما برویم سراغ خاطره ای از او درباره روش حمام کردن در فضا.

در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) امروزی هیچ گونه امکانات خشکشویی وجود ندارد. این بدان معنا نیست که روزی، یک ایستگاه فضایی جدیدتر ممکن است چنین توانایی را داشته باشد.

برای من ” نظافت شخصی ” یکی از نکات برجسته روز من بود. پس از یک تمرین خوب روزانه – من هفت روز هفته و هر روز حدود 2.5 ساعت را صرف انجام تمرینات هوازی و مقاومتی می کردم – رفتن به ایستگاه نظافت یکی از لذت بخش ترین لحظات من بود .

از نظر روانشناسی ” بازیابی و طراوت مجدد ”  باعث می‌شد احساس تمیزی کنم و برای رویدادهایی که پیش رو قرار داشتند تقویت شوم. البته ممکن فضانوردان دیگر به روش دیگری در فضا حمام کنند.
حال جزئیاتی از روش خودم را در ادامه برای شما شرح میدهم .

حمام کردن

اکسپدیشن 15 یک ” ایستگاه بهداشتی یا hygiene station ” در ماژول روسی به نام بلوک باربری کاربردی ( FCB)  دارد . این ایستگاه بهداشتی شامل یک ظرف آب (به خاطر دارم که یک EDV روسی بود, اما می‌تواند یک پمپ CWC (کیسه آب) امریکایی نیز باشد ) که متصل به مکانیزم شیلنگ و پمپ روسی با دستگاه تخلیه در انتهای شیلنگ بود . از این بخش هیچگاه به عنوان جزئی از ایستگاه فضایی ISS نام برده نمیشد . مثل ولدرمورت در داستان هری پاتر که نباید اسمش رو می آوردند! چون تیم کنترل زمینی سعی می‌کند آن را حذف کند زیرا دقیقاً “بر اساس مقررات” نبود. اما برای استفاده ما بسیار راحت و کاربردی بود .

لطفا مقالات زیر را نیز مطالعه بفرمایین

تاریخچه حمام ها

حمامی آرامشبخش را با وان حمام ژاپنی تجربه کنید

من با شستن موهایم شروع میکردم . بعد از درآوردن تیشرتم یه مقدار شامپو با کمی آب روی موهایم می مالیدم. دستانم را خیلی آهسته روی موهایم میکشیدم چون در جاذبه صفر اگر خیلی سریع دستانمان را حرکت بدهیم آب به همه طرف پخش خواهد شد. اما چون سر من کم مو است من راحت سرم را میشستم . من با آب بیشتر سعی میکردم شامپوهای روی سرم را پاک کنم و بعد از شستشو با یک حوله خشن و زشت روسی موهایم را خشک میکردم . حالا نوبت اصلاح صورتم رسیده بود .

حمام کردن

فضا نوردان معمولا از یک ژل اصلاح به نام ( ASRTO GEL ) و یک تیغ ماخ 3 برای اصلاحی کامل استفاده میکنند . سخت ترین قسمت کار پاک کردن مو ها از روی تیغ بدون استفاده از آب جاری می باشد . من معمولا با یک پارچه شبیه باند بهداشتی سر تیغ را تمیز میکردم. این باند بعد از استفاده در یک مخزن زباله تر قرار داده میشد تا بعدا در جو دفع شود . از هر تیغ هم میشد برای 3 روز اصلاح استفاده کرد.

حالا نوبت شستن بدنم شده است. وقتی تمام پرسنل عرشه آقایان بودند کاملا لخت میشدم و با نوعی حوله روسی که بوسیه آب و کمی مواد ضد عفونی کننده مرطوب بود و از پیش بسته بندی شده بود بدنم را تمیز میکردم. این حوله ها در بسته بندی های ( 7.5 در 7.5 سانتی متر ) از پیش آماده قرار داشتند و من از هر حوله برای 3 روز متوالی استفاده میکردم و با آب موجود در  ایستگاه بهداشت در روز های دوم و سوم حوله را مجددا مرطوب میکردم . روش من به این نحو بود که حوله ها رو بعد از استفاده آویزان کنم تا سیستم کنترل محیطی ایستگاه با جذب و مکیدن آب حوله ها دوباره آن را به آب آشامیدنی تبدیل کند. با استفاده از کش های بانجی چهار گوشه حوله های استفاده شده را ثابت میکردم تا در هنگام حرکت خدمه در ایستگاه به صورت آنها برخورد نکند.

حمام کردن

بعد از استفاده در روز سوم حوله را آویزان میکردم تا آب آن بوسیله سیستم کنترل محیط جذب شود و بعد از آن حوله را تا کرده و در استوانه ای قرار میدادم. سپس در کیسه های خشکشویی در کنار سایر موارد مثل لباس زیر ، پیراهن ، جوراب و … قرار میگرفت و به محفظه هایی در بخش بار منتقل شده تا در زمان مناسب در جو زمین سوزانده و رها شود .

حال به طور قابل قبولی پاکیزه شده بودم و میتوانستم لباس تمیز بپوشم . البته هر لباس را باید قبل از دور انداختن چندین مرتبه میپوشیدیم ولی زمانیکه لباس نو میپوشیدیم بهترین حس را داشتیم. حالا نوبت استفاده از کرم بعد از اصلاح روسی بود . این کرم بوی فوق العاده و احساس تمیزی خوبی به من میدهد.

حالا آماده شده بودم تا با چالش های روز روبرو بشم پس به سوی دفتر در ماژول امریکایی در فضای بیرونی ایستگاه حرکت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه محصول
تماس با کارشناس فروش