حوله پشتمال چیست ؟ | ویژگی های حوله ترکیش | کاربردهای حوله پشتمال یا ترکیش

نوشته شده توسط: dehghan
1 هفته قبل
25 بازدید

مقدمه پشتمال چیست

حوله پشتمال، بافتی است که با فرهنگ آناتولی گره خورده و به عنوان ابزار ضروری در حمام‌های ترکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این حوله در طول تاریخ برای اهداف مختلف به کار گرفته شده است. اما در سال‌های اخیر استفاده از آن گسترش یافته است. امروزه حوله‌های پشتمال قدیمی ‌تغییر کرده و می‌توانید آنها را نه تنها در حمام، بلکه در سواحل و دیگر مکان‌ها نیز مشاهده کنید. با ما همراه باشید تا به این سوال که حوله پشتمال چیست پاسخ دهیم.

حوله پشتمال از مواد مختلفی مانند پنبه، کتان و بامبو و در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی بافته می‌شود. نوع پنبه‌ای آن از پنبه ترکی که نسبت به سایر انواع پنبه‌ها بسیار باکیفیت‌تر است بافته می‌شود. این حوله به دلیل احساس خوشایندی که در زمان استفاده ایجاد می‌کند، از حوله‌های دیگر متمایز خواهد بود. بنابراین بسیاری از افراد آن را ترجیح می‌دهند. از دیگر ویژگی‌های این نوع حوله می‌توان به جذب بالای آب، خشک کردن سریع، سبکی و قابلیت حمل آسان اشاره کرد.

حوله پشتمال، قرن‌ها پیش در زمان امپراتوری عثمانی، که ترکیه امروزی است ایجاد شده است. با ورود این نوع حوله به اروپا دیری نگذشت که به یکی از محبوب‌ترین انواع حوله در سراسر جهان تبدیل شد.

حوله پشتمال چیست
حوله پشتمال چیست؟

حوله پشتمال که گاهی حوله ترکیش هم نامیده می‌شود، یک حوله منحصر به فرد است که برای اولین بار در کشور ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است. اما امروزه به عنوان یک حوله نرم و جاذب با کاربردهای مختلف در سراسر دنیا شناخته می‌شود. حوله پشتمال پارچه‌ای بافته شده است که بدن را در حمام می‌پوشاند یا دور کمر پیچیده می‌شود تا از کثیف شدن لباس در حین کار جلوگیری کند.حوله پشتمال رنگارنگ و بافت آن صاف، بزرگ و محکم است که باعث می‌شود کاملا بادوام باشد.

حوله پشتمال چیست

تاریخچه حوله ترکیش

اکنون که پاسخ سوال حوله پشتمال چیست را متوجه شدید بایستی با تاریخچه آن نیز آشنا شوید. حوله پشتمال یک حوله سنتی در ترکیه است. این حوله از دوران حمام تاریخی ترکیه تا به امروز همواره وجود داشته است و حدود ششصد سال در آناتولی قدمت دارد. برخی آن را حوله فرنگی یا حوله منگوله‌ای نیز می‌نامند.

در برخی فرهنگ‌ها محصولات تقریبا یکسان دارای نام‌های مختلفی هستند. نمونه‌ای از این محصول حوله پشتمال است که با نام‌های سارونگ، کیکوی، کانگاس، شوکاس یا فوتا شناخته می‌شود. سارونگ در آسیا، کیکوی در شرق آفریقا، کانگاس یا کانگا و شوکاس در کل آفریقا و فوتا در منطقه مدیترانه استفاده می‌شود. در حالت کلی برخی آن را حوله حاشیه‌ای نیز می‌نامند.

حوله پشتمال در اصل یک کار دستی است. در واقع در طول تاریخ این حوله توسط زنان در شرق دریای سیاه ترکیه و مناطق دریای اژه تولید شده است. اما امروزه به دلیل استفاده گسترده از برق، حوله پشتمال به کمک دستگاه بافندگی پیشرفته بافته می‌شود.

پشتمال دارای ‌هارمونی رنگی غنی است. روی این حوله الگوهای متمایزی وجود دارد. پشتمال همچنین نوعی لباس سنتی است که توسط همه افراد، پیر یا جوان، به ویژه در منطقه دریای سیاه استفاده می‌شود. رنگ حوله نشان‌دهنده منطقه مسکونی فردی است که آن را می‌پوشد. پشتمال ابریشمی‌که با نام فوتا شناخته می‌شود نیز وجود دارد. با این حال، پشتمال معمولاً با نخ کتان یا نخ پنبه بافته می‌شود.

حوله پشتمال چیست

کجا و چگونه از حوله پشتمال استفاده کنیم؟

پشتمال در ابتدا تنها به عنوان حوله حمام در آناتولی استفاده می‌شد. این در حالی است که سلاطین خاندان عثمانی نیز در حمام پشتمال می‌پوشیدند. طبق سنت‌های باستانی ترکیه، وقتی زوجی تصمیم به ازدواج می‌گرفتند، به عنوان هدیه به هم وسایل حمام می‌دادند. حوله پشتمال یکی از ضروری‌ترین وسیله در این مجموعه بوده است.

این دستباف ترکی در قدیم به عنوان پوشاک نیز استفاده شده است. حتی گفته شده که پشتمال به عنوان اصلی‌ترین لباس بشریت بوده و بعداً تغییر شکل داده و متنوع شده است. امروزه، پشتمال به عنوان حوله حمام و روپوش در سواحل، سونا، حمام و حمام ترکی استفاده می‌شود. زنان پشتمال را از زیر بغل و مردان از کمر می‌بندند.

جنیفر آنیستون، دمی ‌مور، روبرت دنیرو، استیون اسپیلبرگ و بیل گیتس از جمله افراد مشهوری هستند که از پشتمال در سواحل دریا استفاده می‌کنند. پشتمال به عنوان منسوجات خانگی مانند پارچه رومیزی یا روکش صندلی نیز استفاده می‌شود.

حوله پشتمال چیست

مقالات زیر را نیز مطالعه بفرمایید

یک حوله خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

تاریحچه حوله بافی در ایران

انواع حوله‌‌های پشتمال کدام است؟

درک صحیح حوله پشتمال چیست در گرو شناخت انواع آن است. نوع حوله پشتمال با توجه به موادی که برای بافت آن به کار رفته تعیین می‌شود. از این نظر یک حوله پشتمال ممکن است از نوع پنبه‌ای، کتانی یا بامبو باشد.

نوع پنبه‌ای

پنبه یک گیاه بسیار مهم است که به عنوان مواد اولیه در صنعت استفاده می‌شود. این گیاه در آب و هوای گرم و مرطوب رشد می‌کند. علیرغم سابقه طولانی آن تا ۳۳۰ قبل از میلاد، توسعه واقعی پنبه در دوره ترکان سلجوقی در قرن ۱۱ و در دوره ترکان عثمانی در قرن ۱۴ بوده است. نخ‌ پنبه‌ای از طریق پردازش الیافی که از دانه‌های پیله پنبه گرفته می‌شود بدست می‌آید. حوله پنبه ترکی به دلیل طبیعی، بهداشتی، بسیار نفوذپذیر، ضد استاتیک، مقاوم و جاذب بودن طرفداران زیادی دارد. با توجه به افزایش علاقه مردم به مواد طبیعی، پشتمال پنبه، جذابیت خود را حفظ کرده و بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

حوله کتانی

کتان یک فیبر طبیعی است که توسط ساقه گیاه کتان تولید می‌شود. این گیاه در آب و هوای مرطوب و سرد رشد می‌کند. کتان با بالاترین کیفیت در مناطق غربی دریای سیاه ترکیه و مرمره کشت می‌شود. کتان از قدیم در منسوجات استفاده شده است. سه مرحله ترک خوردن، له شدن و چرخیدن روی گیاه کتان اعمال می‌شود تا به فیبر تبدیل شود. پس از آن به نخ تبدیل خواهد شد.

حوله پشتمال کتانی بسیار بادوام و ضد گرد و غبار است. رنگ پشتمال‌های کتانی زیر نور آفتاب محو نمی‌شود و با بافت نرم و جاذبی که دارد احساس راحتی ایجاد می‌کند. این نوع حوله نور را منعکس می‌کند و بنابراین خنکی می‌بخشد. پشمال کتانی وقتی کهنه می‌شود زیباتر خواهد شد.

حوله بامبویی

بامبو درختی است که در شرق دور رشد می‌کند و دارای ویژگی ضد باکتریایی است. الیاف بامبو با ویژگی‌های جذب رطوبت بالا و نفوذپذیری خوب از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. سطح مقطع فیبر بامبو دایره‌ای نیست، بلکه ظاهری لبه‌دار دارد. فیبر بامبو عرق را جذب کرده و آن را تبخیر می‌کند. بنابراین پشتمال بافته شده از الیاف بامبو به شما این امکان را می‌دهد که در محیط‌های گرم مانند حمام یا سواحل احساس خنکی و راحتی کنید.

محصولات نساجی که از الیاف بامبو ساخته شده‌اند دارای ویژگی‌های نرمی، راحتی، مقاومت در برابر شستشو، ثبات رنگ و آنتی استاتیک هستند. حوله پشتمال ترکی بامبو مقاومت بالایی در برابر قارچ‌های قلیایی و اسیدی دارند. آنها همچنین تا حدی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) نیز مقاوم هستند. آنها سازگار با محیط زیست، ارگانیک و طبیعی هستند. پشتمال‌های بامبویی به بدن اجازه می‌دهند راحت‌تر نفس بکشد و به دلیل ویژگی آنتی استاتیک، به بدن نمی‌چسبد.

تاریخچه حوله ترکیش

ویژگی‌های حوله پشتمال چیست؟

بعد از پاسخ به سوال حوله پشتمال چیست بایستی ویژگی‌های آن را بدانید. ممکن است در ابتدا به نظر برسد که حوله ترکی مانند اکثر حوله‌های دیگر است، اما این نوع حوله ویژگی‌هایی دارد که آن را منحصر به فرد می‌کند. در ادامه به برخی از این ویژگی‌ها اشاره خواهد شد.

بادوام: حوله پشتمال به دلیل الیاف پنبه‌ای، کتانی یا بامبویی خاصی که دارد با هر شستشو نرم‌تر و جاذب‌تر می‌شود. ممکن است در ابتدا غیرعادی به نظر برسد، اما با وجود استفاده زیاد، پشتمال کاملاً بادوام است و با هر بار شستشو بهتر می‌شود.

سبک: از آنجا که حوله پشتمال از پنبه ترکی، کتان یا بامبو بافته می‌شود، در نتیجه سبک بوده و بسته‌بندی آن برای سفر آسان است. در حقیقت، بسیاری از افراد مشهور با این نوع حوله در سواحل سراسر جهان دیده می‌شوند.

همه کاره: مسلماً بهترین دلیل محبوبیت این نوع حوله‌ها همه کاره بودن آنهاست. اینها علاوه بر اینکه یک حوله خوب و جاذب هستند، کاربردهای بسیار دیگری نیز دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارچه رومیزی، ملیله دیواری، پتوی انتهای تخت
  • پتو پیک نیک، روکش کالسکه، پتو حیاط
  • حوله قایق، روتختی سرپوش، روکش مبلمان

یک حوله پشتمال معمولاً دارای حاشیه‌هایی است که با طرح آن مطابقت دارد. این نوع حوله در هر اندازه‌ای بافته می‌شود. طراحی ظریف یک پشتمال چشم همه را در سواحل جلب می‌کند و همچنین آن را به یک وسیله تزئینی مناسب برای هر خانه تبدیل می‌نماید.

کاربردهای حوله پشتمال چیست؟

تنوع زیاد پشتمال آن را به یکی از مطلوب‌ترین انواع حوله‌های موجود در دنیا تبدیل کرده است. چه در حیاط برای تمیز کردن وسایل، چه در نردبان برای جلوگیری از لیز خوردن دست‌ها، چه در اطراف آشپزخانه برای تمیز کردن ظروف، می‌توانید از این نوع حوله استفاده کنید. از  دیگر کاربردهای این نوع حوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حوله حمام

به لطف عملکرد سبک و خشک کردن سریع، می‌توانید بدون هیچ مشکلی از حوله پشتمال بعد از استحمام استفاده کنید. این حوله فضای کمی‌ را در حمام اشغال می‌کند و بعد از خشک کردن بدن هیچ رطوبتی را بر جای نمی‌گذارد. از طرفی در سفر می‌تواند گزینه مناسبی باشد. از طرف دیگر می‌توانید از آن بعد از شنا کردن استفاده کنید.

لباس ساحلی

بعد از شنا در دریا می‌توانید حوله پشتمال را به جای لباس به دور خود بپیچید و از سبکی آن لذت ببرید.

تاریخچه حوله ترکیش
تزئین مبل

در ماه‌های زمستان گزینه‌های مختلفی برای تزئین مبل وجود دارد که از جمله آن می‌توان به مخمل و موهر اشاره کرد. با گرم شدن هوا، پارچه‌های نساجی ترجیحی تغییر می‌کنند. پارچه‌های سنگین با پارچه‌های سبک مانند کتان و پنبه جایگزین می‌شوند. پشتمال‌ها جذب‌کننده رطوبت هستند؛ به همین دلیل در فصل تابستان که احتمال عرق کردن بالاست می‌توانند گزینه مناسبی به عنوان روکش مبل باشند. مخصوصا اینکه در انواع طرح‌ها و رنگ‌ها یافت می‌شوند و شما می‌توانید پشتمال هماهنگ با دکوراسیون داخلی خانه خود را انتخاب و تهیه کنید.

پشتمال چیست: سفره

علاوه بر حمام، ساحل، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و … می‌توانید از پشتمال‌های رنگی به عنوان سفره استفاده کنید و به میزهای غذاخوری خود رنگ زیبایی ببخشید. بدین ترتیب می‌توانید سفره جدید خود را هر چند وقت یکبار بشویید. زیرا فضای کمی‌ در ماشین لباسشویی اشغال می‌کند.

حوله باشگاه یا زیرانداز پیک نیک

ساک‌های ورزشی همیشه بسیار سنگین هستند. زیرا هنگام رفتن به باشگاه بدنسازی باید مقدار زیادی وسیله را با خود ببرید. اگر می‌خواهید در باشگاه بدنسازی یوگا انجام دهید یا بعد از دوش گرفتن خود را خشک کنید، می‌توانید به جای حوله از پشتمال استفاده کنید. اگر شما یکی از کسانی هستید که می‌گوید من نمی‌توانم یوگا یا هر کاری انجام دهم، ترجیح می‌دهم دراز بکشم و استراحت کنم، می‌توانید یک پشتمال را در سبد پیک نیک خود قرار دهید و روی آن دراز بکشید.

روسری یا دستمال گردن

چه کسی روسری رنگی دوست ندارد؟ یا در شب‌های خنک نمی‌خواهد یک دستمال گردن نرم داشته باشد. با پشتمال می‌توانید گردن خود را گرم نگه دارید و در عین حال استایلی متفاوت بگیرید. می‌توانید پشتمالی را به گردن خود بپیچید که با سبک لباس شما مطابقت داشته باشد. از طرفی می‌توانید در شب‌های خنک از پشتمال به جای یک ژاکت نازک استفاده کنید.

تاریخچه حوله ترکیش

جمع‌بندی

حوله پشتمال یک بافت مخصوص کشور ترکیه است که امروزه در سراسر دنیا استفاده می‌شود. حوله پشتمال دارای سابقه بسیار درخشانی است. زیرا به طور ماهرانه و از الیاف با دوامی بافته شده است. در واقع با هر شستشو لطیف‌تر می‌شود. به همین دلیل خرید آن بسیار به صرفه است، به ویژه در مقایسه با سایر حوله‌هایی که عمر طولانی ندارند.

این نوع از حوله‌ها بر خلاف انواع دیگری از آنها بسیار سریع خشک می‌شوند، بنابراین برای استخر یا ساحل مناسب هستند. جذب طبیعی آنها همراه با دوام آنها به این معنی است که شما در شرایط عادی می‌توانید سال‌ها از آنها استفاده کنید. ما در این مطلب به سوال حوله پشتمال چیست پاسخ دادیم و شما را با تاریخچه و ویژگی‌ها و کاربرهای آن آشنا کردیم.

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.