روشهای صحیح شستشوی انواع پارچه

نوشته شده توسط: پودایران
2 سال قبل
662 بازدید
print
برای اینکه لباس‌هایتان شکل، اندازه و رنگ اولیه خود را حفظ کنند، بهتر است طبق دستور راهنمای زیر آن‌ها را بشویید.

چرم

چرم بسیار بادوام است اما توصیه می‌شود که گردوغبار اندک روی آن را به‌آرامی با استفاده از یک پارچه تمیز مرطوب نرم پاک کنید. فقط نباید دستمال را بیش‌ازاندازه روی آن بکشید زیرا چرم آن از بین می‌رود. برای از بین بردن لکه‌هایی که با این روش از بین نمی‌روند از محصولات تخصصی پاک‌کننده چرم استفاده کنید و حتماً طبق دستورالعمل روی آن عمل کنید. اما قبل از اینکه کل چرم را آغشته به مواد شوینده کنید حتماً روی قسمت کوچکی از ان تست کنید.

جیر

 

ابتدا با استفاده از برس جیر، گردوغبار یا لکه‌ها را از بین ببرید. اگر با این کار تمیز نشد، دست نگه دارید. تمیز کردن جیر بسیار حساس است. بهتر است اگر برای لباس خود ارزش قائل هستید، وظیفه شستشوی آن را به عهده یک خشک‌شویی باسابقه بسپارید. پس از شستشو از خشک‌شویی بخواهید که مواد نگه‌دارنده به آن بزند یا خودتان این کار را بکنید. نیاز است تا بعد از هر شستشو این کار انجام شود.

جین

بهترین راه برای طولانی‌تر کردن عمر جین، کاهش تعداد دفعات شستشوی آن است. اگر پاسختان، آری است، شلوار یا ژاکت جین خود را برعکس کنید و در آب سرد با دست بشویید. برای اینکه از کهنه شدن و رنگ‌ورورفتگی جین جلوگیری کنید، آن را با مایع لباس‌شویی مخصوص لباس‌های مشکی بشویید. سپس آن را روی بند رخت پهن کنید تا به‌تدریج خشک شود – درون خشک‌کن نیندازید. اگر می‌خواهید از بوی آن خلاص شوید، آن را درون کیسه پلاستیکی زیپی قرار داده و یک شب در فریزر بگذارید.

 

پشم

لباس‌های پشمی خود را با آب ولرم بشویید تا آب نروند و حواستان باشد که هنگام خیس کردن، کشیده نشوند و از شکل نیفتند. پشم را نباید آویزان کنید و برای خشک کردن باید روی سطحی تخت بگذارید – برای اینکه آب اضافه آن خارج شود، آن را به‌صورت گلوله‌ای در دست بگیرید و فشار دهید. برای اینکه زودتر خشک شود آن را بین دو حوله قرار دهید.

 

کشمیر

کشمیر بسیار ظریف است و باید با دست شسته شود. مقدار کمی مایع لباس‌شویی مخصوص لباس‌های مشکی درون تشتی بزرگ با آب گرم بریزید. اگر مایع لباسشویی در دسترس نبود می‌توانید از چند قطره شامپوی بچه استفاده کنید. لباس را به‌آرامی در آب بچرخانید تا کف در آن نفوذ کند. آب مخلوط با مواد شوینده را خالی کنید و برای آبکشی تشت را با آب تمیز پر کنید. بازهم تشت را خالی کنید و لباس را بااحتیاط از آن خارج کنید (سعی کنید آن را از شانه‌ها بلند نکنید زیرا از شکل می‌افتد)، آن را گلوله کنید و فشار دهید تا آب اضافه آن خارج شود سپس آن را تخت بیندازید تا خشک شود.

ابریشم

لباس ابریشمی فقط توسط خشکشویی شسته شود و حتی تاکید هم بر شناسایی جنس آن گردد. ابریشم قابل شستشو را هم باید بااحتیاط، در آب گرم و با استفاده از مواد شوینده ملایم بشویید. لباس ابریشمی را نخیسانید، نجوشانید، نچلانید و در مایع سفیدکننده نیندازید. آن را آویزان کنید تا زمانی که کمی مرطوب بماند سپس اتوی گرم (نه داغ) را پشت آن فشار دهید تا چروک‌ها از بین بروند.

 

گردآورنده :پودایران

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *