نگهداری از حوله | روش های نگهداری از حوله | توصیه های بهداشتی

نوشته شده توسط: پودایران
2 سال قبل
457 بازدید

حوله یکی از منسوجات خانگی ضروری در هر خانه ایست که هر کدام از اعضای خانواده یک حوله شخصی برای خود را دارند. بعضی از افراد حوله های خود را در فضای حمام و سرویس بهداشتی نگهداری و آویزان میکنند. بهتر است حوله ها را به مکانی محفوظ، حداقل۲  متر دورتر انتقال دهید تا از باکتری ها و سایر آلودگی ها در امان بماند .

یک میکروبیولوژیست در دانشگاه آریزونا اخیرا اعلام کرده است ۹۰ درصد حوله های حمام، آلوده به باکتری کولیفورم است و ۱۴ درصد هم باکتری ای کولای دارند. بر اساس مطالعات دیگری که این فرد انجام داده است، این باکتری در حوله دستی آشپزخانه هم وجود دارد. میزان انتشار باکتری بستگی به نحوه شستشوی حوله دارد. یکی از دلایل مهم وجود باکتری در حوله این است که بسیاری از افراد دستان خود را کامل و به طور صحیح نمی شویند و به همین دلیل زمانی که دستان خود را خشک می کنند، باکتری ها را روی سطحی می مالند که پتانسیل خوبی برای رشد هم دارد.

ایشان معتقدند که متاسفانه باید گفت در صورت عدم رعایت شیوه ی شستشوی موثر دستها در صورتیکه بعد از دو روز استفاده صورت خود را با حوله دستی که در مکان نامناسب نگهداری میشود خشک کنید، باکتری های بیشتری نسبت به زمانی که پوست خود را درتماس مستقیم با آلودگی ها قرار دهید، دریافت خواهید کرد!

ضمنا به علت اینکه قطرات آب هنگام استفاده از سرویس بهداشتی تا حتی چند متر ارتفاع، پرش داشته و پراکنده می شوند، لذا باکتری ها به حوله ها منتقل و باعث آلودگی آنها و مسواک بدون درپوش و سایر ابزار و کالای بهداشتی می گردد.

بعد از استحمام بهتر است حوله های خود را در فضای باز و در معرض نور خورشید قرار دهید تا خوب خشک شوند. و از جمع شدن میکروب و باکتری و رشد قارچ ها جلوگیری گردد. در بعضی مواقع این رطوبت حوله ها باعث ایجاد بیماری های پوستی و اگزما میشود.

اگر امکان استفاده از نور خورشید را ندارید، هر دو سه روز یکبار حوله ها را در آب داغ بشویید و از شستشو دهنده های اکسیژن رسان هم استفاده کنید. یک راه دیگر برای خشک کردن حوله ی حمام این ست که از انواع حوله خشک کن استفاده گردد. این حوله خشک کن ها مانند رادیاتور عمل می کنند و گرما را برای از بین بردن رطوبت به حوله ها می رساند. البته فراموش نکنید که طبق توصیه های بالا نور آفتاب هم برای حوله ها ضروری است.

نکته ی بعدی در نگهداری حوله اینست که حتی در شرایط مطلوب اگر تغییری هم در ظاهر آن نمیبینید لازم است هر ۱۵ روز و حداکثر یک ماه حوله ها شسته شوند .

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.