معرفی سبک های طراحی اکو فشن(Eco Fashion)

نوشته شده توسط: پودایران
3 سال قبل
1236 بازدید
print
اکو فشن (Eco Fashion) یا Eco-Friendly Fashion نوعی از فلسفه طراحی است که به دنبال طراحی و تولید محصولاتی است که تاثیر انسان روی محیط زیست و کره زمین را به حداقل برساند.

 

می توان گفت اکو فشن در جهت مخالف فشن روزمره حرکت می کند که به دنبال افزایش تقاضا و تولید و تولید با کمترین هزینه و بدون در نظر گرفتن عواقب زیست محیطی و اجتماعی آن است

این سوال را می توان مطرح کرد که چرا محصولات ارگانیک منفعت دارد؟

به عنوان مثال چگونگی میزان کاهش وزن محصولات برای کاستن از انتشار کربن در محیط و حفظ منابع طبیعی و بقای محیط زیست را مد نظر قرار می‌دهند.
کاهش، استفاده دوباره و بازیافت سه کلمه کلیدی در اکو فشن هستند که در حال گسترش در همه بخش های مد از تولید تا استفاده و پس از استفاده است.

مثلا محصولات پنبه ای ۳% از کشاورزی جهان را تشکیل می دهد . این مواد خام استفاده شده در منسوجات پنبه ای مراحلی را از خاک تازمانی که به دست مشتری برسد، می گذراند. در این روند ۱۶% از مواد شیمیایی جهان استفاده می شود .

حتی بعد از چندین بار شستشو،بعضی از این مواد شیمیاییی بر روی پنبه باقی می مانند و می توانند برای بدن مضر باشند.

پنبه ی ارگانیک بدون مواد و متریال سمی تولید می شود.در محصولات و منسوجات پنبه ای هیچ بذر اصلاح شده ی ژنتیکی، آفت کش ها و کودهای شیمیایی استفاده نمی شود. منسوجات پنبه ای به عنوان  محصولات ارگانیک و سازگار با محیط زیست هستند که می توانند بهترین انتخاب برای پوست های حساس باشند.

مدل‌های مشهور و طراحان ماننداستلا مک کارتنی، آمور ورت، ادون و استوارت براون از جمله افرادی هستند که به مدهای سازگار با محیط زیست گرایش پیدا کرده‌اند.
هفتهٔ مد پورتلند از سال ۲۰۰۵، طراحان برجستهٔ مد پایدار و صنعت پوشاک و مطبوعات بین‌المللی را برای ایجاد یک هفتهٔ مد صد در صد سازگار با محیط زیست به خود جذب کرده‌است.
در اروپا مارک‌های تجاری مشهور در زمینهٔ مد دوستدار محیط زیست عبارتند از: armedangels از شهر کلن آلمان، مارک Ajna-Organic از آلمان، Nudie Jeans از سوئد، KamiOrganic از پاریس، Pants to Poverty یا Po-Zu shoes from از لندن، room to roam از مونیخ، Royal Blush accessories از کشور سوئیس و Bio Shirt Company از برلین.

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *