حمام رفتن در ژاپن | فرهنگ ملل مختلف | سال نو ژاپنی | حمام نارنج

نوشته شده توسط: پودایران
7 ماه قبل
209 بازدید
print
حمام رفتن یکی از ضروری ترین کارهایی است که مردم در فرهنگ ها و کشورهای مختلف برای حفظ سلامتی و بهداشت شخصی انجام میدهند.

در کشور ژاپن نیز مثل سایر اقوام و فرهنگ ها آداب و رسوم خاصی در رابطه با حمام رفتن شکل گرفته است که در ادامه به چند مورد از آنها میپردازیم.

در خانه همه ژاپنی ها وان وجود دارد و معمولا وان ها با آبی گرم پر شده اند. طبق سنت این کشور وان برای ریلکس کردن و رفع خستگی بدن است و در ژاپن وان ها کارکردی همانند سونا و جکوزی دارند و باید کاملا تمیز و بعد از دوش گرفتن وارد وان حمام شوید. هرگز نباید در این وان خودتان را بشویید. یکی از رفتارهای معمول ایرانی ها شستشوی کامل خود در وان حمام می باشد و باید بدانید که در ژاپن چنین چیزی قابل قبول نیست. وان های آهن ها معمولا مستطیل شکل است و نسبت به وان های اروپایی و آمریکایی ها عمیقتر و کوچکتر است.

ژاپنی ها البته برای استحمام قوانین ویژه دیگری هم وجود دراد ، مخصوصا اگر قرار باشد فرد به حمام عمومی برود. برای مثال بعد از استحمام موها باید بسته شده و جمع شده باشند تا وارد وان نشوند. حوله یا قسمتی از آن به هیچ وجه نباید با آب وان برخورد داشته باشد. نباید وان زیاد تحرک داشته و نکته جالب اینکه مردم ژاپن رابطه خوبی با تتو ندارند . اگر روی بدنتان تتو داشته دارید به احتمال زیاد اجازه ورود به حمام عمومی را پیدا نمیکنید چون از نظر ژاپنی ها افرادی که متعلق به گنگ و گروهی خاص هستند تتو میکنند.

اگر به خانه ژاپنی ها دعوت شوید قبل از شام ازشما دعوت میکنند که به حمام بروید ، در اینصورت حتما حواستان به بهداشت حمام باشد چون در ژاپن از اهمیت بالایی برخوردار است.

حمام نارنج در توئیجی یا شب یلدای ژاپنی ها

بر خلاف باور ایرانیان که شب یلدا را سنتی ایرانی میدانند و گمان میکنند ایرانیان تنها ملتی هستند که یلدا دارند اما حقیقت این است که در برخی کشور ها  از جمله ژاپن نیز یلدا وجود دارد. از سنت های مردمان این سرزمین شب یلداست که به زبان ژاپنی این شب ” توئیجی ” نامیده میشود و آداب و رسوم به خود را دارد.
از جمله آداب و رسوم این شب حمام نارنج است که افراد در وان های پر از نارنج از رایحه خوش نارنج ، گرما و بخار آب بوجود آمده در فضا استفاده میکنند و سرمست می شوند. همچنین در این شب خوردن میوه و سبزیجات هم بخشی از آداب این شب است .

حمام نارنج
حمام آب یخ در شب سال نو ژاپنی ها

شرکت کنندگان دراین مراسم مطابق با سنت دیرینه خود معتقدند که این آب تنی روح آن ها را صیقل داده و از بدی ها پاک خواهد کرد.
شرکت کنندگان برای شیرجه در استخرهای آب یخ و غوطه ور شدن در آن ، تنها تکه لباس های نازک و کوچک ، شبیه لباش زیر به تن دارند و مابقی بدن آنها برهنه است.

آداب حمام رفتن در ژاپن نیز مثل بسیاری از نقاط دیگر دنیا دارای جزئیات و زیبایی های خاص خود است که ما سعی کردیم گوشه از آن را تقدیم شما همراهان عزیز بنماییم.

حمام رفتن در ژاپن

حمام رفتن در ژاپن


حمام رفتن در ژاپن

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *