آیا نظافت حوله آشپزخانه خود را بدرستی انجام میدهید؟! | مسمومیت غذایی ناشی از حوله آلوده

نوشته شده توسط: پودایران
7 ماه قبل
224 بازدید

میکروب در حوله آشپزخانه می‌تواند مسمومیت غذایی خانواده شما را باعث شود . ببینید متخصصان در مورد این که چگونه اغلب باید حوله‌ها را بشویند ، چه می‌گویند .

اگر فقط هفته ای یکبار حوله آشپزخانه تان را میشویید خیلی از خودتان راضی نباشید.  مطالعه‌ای که اخیراً دردانشگاه موریس انجام شد نشان داد که شما باید حوله آشپزخانه خود را هرروز بشویید و یا تعویض کنید.

حوله آشپزخانه

بله، هر روز. محققان دریافتند که ۴۹ عدد از ۱۰۰ حوله آشپزخانه که مورد بررسی قرار گرفته است، نوعی رشد باکتریایی را نشان می‌دهند. حوله‌های مورد بررسی  در این مطالعه به مدت یک ماه در اختیارخانواده های مختلف از نظر سبک زندگی و تعداد افراد خانواده  قرار می‌گرفتند. همچنین حوله ها برای کارهای مختلف تمیز کاری مورد استفاده قرار گرفتند.

در نشست های اخیر میکروبیولوژی که در آمریکا انجام گرفته است ، اکثرا از حضور باکتری های کلیفرم ، اینتروکوک ها و استافیلوکوکوس اورئوس روی بیشتر حوله های آشپزخانه صحبت شده است. این باکتری ها به طور مستقیم بی خطر هستند ولی اگر در مجاورت مواد غذایی قرار بگیرند این وضعیت باعث میشود مواد غذایی شروع به فاسد شدن و تولید سم کنند و موجب مسمومیت غذایی شوند. اشریشیا کلی که یکی از باکتری های روی حوله آشپزخانه است نیز میتواند براحتی محیط آشپزخانه شما را آلوده کند.

مسمومیت غذایی

معرفی چند حوله خوب

برای خرید روی محصول مورد نظر کلیک کنید

Slide Slide

باکتری ها اغلب در حوله هاییکه در خانواده های پرجمعیت تر استفاده میشوند بیشترهستند. شاید وقت این رسیده که درباره آویزان کردن حوله ها در دسترس کودکان تجدید نظر کنید. چون کودکان معمولا هرچیزی که دردسترسشان قرار میگیرد درون دهانشان میگذارند و این میتواند برای آنها خطرناک باشد.

 

حوله آشپزخانه

محققان همچنین در حوله‌هاییکه برای کارهای مختلف بکار رفته اند  مثل پاک کردن سطوح و خشک کردن دست‌ها ، مقدار زیادی از باکتری‌ها را پیدا کردند. هر چه بیشتر نقش یک حوله بیشتر باشد، خطر آلودگی متقابل بیشتر می‌شود. دفعه بعد که در حال پخت غذا هستید، در خشک کردن دست‌های تمیز خود بر روی پارچه‌ای که برای پاک کردن کثیفی و رطوبت سطوح استفاده می‌کنید، تجدید نظر کنید. رطوبت نیز یک عامل تجمع باکتری است ، حوله هایی که مرطوب میمانند تعداد باکتری بیشتری نسبت به حوله های خشک دارند.

باکتری

حوله ها اگر سفید باشد باید درماشین لباسشویی با  آب داغ با صابون و سفید کننده شسته شوند, یا اگر رنگی باشد, از یک صابون حاوی صابون ساخته برای لباس‌های رنگین استفاده شود.
بسیاری از ماشین لباسشویی ها و خشک کن ها دارای چرخه میکروب کش هستند که در صورت وجود مفید است. اگر این چرخه میکروب کش در اثر مجاورت با گوشت و مواد غذایی آلوده شود میبایست این بخش برای میکروب کشی حوله ها تعویض گردد.
اما بجای اینکه هر شب یک حوله که مخصوص ظروف و آشپزخانه تان است را بشویید سعی کنید هفت عدد حوله آشپزخانه داشته باشید و هر روز از یکی استفاده کرده و در پایان روز آنرا کنار گذاشته و برای روز بعد حوله جدید را استفاده کنید. در پایان هفته حوله هایتان را با هم بشویید و دوباره روند هفته رو طی کنید. با این روش دیگر نیازی نیست نگران قبض آب و برق و استهلاک ماشین لباسشویی تان باشید. اینکار شما را از آسیب باکتری های مضر در امان نگاه خواهد داشت.

منبع وبسایت : www.bhg.com

نویسنده : Hannah Bruneman

 

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.