مراسم سنتی اولین حمام نوزاد در لتونی ، نیجریه و هند | شستشوی نوزاد | ماساژ نوزاد

نوشته شده توسط: پودایران
2 ماه قبل
55 بازدید
print

مراسم سنتی اولین حمام نوزاد


در بیشتر فرهنگ ها مراسم مختلفی در رابطه با کودکان تازه متولد شده انجام میگیرد. یکی از این مراسمات مربوط به اولین حمام نوزاد است. در این مقاله بعضی از رسومات قدیمی حمام نوزاد در کشورهای لتونی ، نیجریه و هند برای شما شرح داده
می شود.

اولین حمام نوزادماساژ نوزاد با شیر مادر در لتونی

در کشور لتونی این مراسم قدیمی سونا هشت روز پس از تولد انجام می شود. ابتدا , نوزاد در حمام آب‌گرم در حمام با گیاهان شفابخش مختلف حمام می‌شود . سپس کمر نوزاد با مقداری شیر مادر ماساژ داده می‌شود تا اینکه موهای خاکستری تیره روی پوست ظاهر شوند . این موها برای محافظت از پوست نوزاد در رحم مادر هستند اما دیگر بعد از تولد ضروری نیستند . مردم کشور لتونی معتقدند  که با انجام این ماساژ و پس از مراسم غسل تعمید نوزاد آرام‌تر , راضی و بهتر می‌خوابند . حمام گرم و ماساژ مطمئنا چیزی است که کودک از آن لذت می‌برد .

اولین حمام نوزاد

ماساژ نوزاد با روغن نخل در نیجریه

قبیله Yoruba در نیجریه یک مراسم مخصوص آب‌تنی برای نوزادان دارد. به طور سنتی اولین حمام نوزاد توسط مادر بزرگ پدری انجام می دهند . این کار معمولا شامل تمیز کردن پوست نوزاد با روغن نخل و یک اسفنج طبیعی برای خارج کردن تمام کثیفی های سطح پوست ، حفظ رطوبت پوست می باشد که در نتیجه باعث باز شدن منافذ پوست می شود . همچنین باور بر این است که اگر زندگی شروع خوبی داشته باشد پوست در سراسر زندگی نرم و صاف خواهد ماند . در ادامه دستهای کودک به عقب خم می‌شوند تا مطمئن شوند که دست و پایشان انعطاف‌پذیر است و آن‌ها در هوا به هوا پرتاب می‌شوند تا مطمئن شوند که کودک به اندازه کافی هوشیار هست یا خیر!

blank

ماساژ نوزاد با روغن

ماساژ نوزاد با روغن و بخور سنتی sambrani در هند

اعتقاد بر این است که یک حمام آب‌گرم با روغن ماساژ در بدن نوزاد ایجاد آرامش و آسودگی میکند . برای شروع کودک روی پاهای کسی که حمام و ماساژ را انجام میدهد قرار داده می‌شود به صورتیکه سرش بالای زانوهای ماساژور قرار میگیرد . بسیاری از هندی‌ها معتقد هستند که این یک فرصت دوست‌داشتنی برای پیوند پوست به پوست با کودک است .
ماساژورهای سنتی هند از محصولات شیمیایی بر پایه مواد شیمیایی مانند ژل‌های حمام و شامپو کردن خودداری می‌کند .در عوض آنها  ترکیبات سنتی و مخصوص خودشان را درست می‌کنند .آنها از آرد گرم ، پودر عدس و دیگر پودرها استفاده می‌کند تا بچه را حمام کند .
سپس روی بدن نوزاد آب پاشیده می‌شود و بدن  را با پودر حمام پاک و تمیز می‌کند .
اگرچه بسیاری از نوزادان در هنگام حمام گریه می‌کنند ، اما بعد از آن حس آرامش بخشی خواهند داشت و به خوابی عمیق فرو میروند .
هنگامی که حمام انجام می‌شود گوش‌های کودک را می پوشانند . این کار از ورود آب به مجرای گوش جلوگیری خواهد کرد . سپس نوزاد بوسیله حوله خشک و با بخور هندی به نام sambrani که بخشی از عمل سنتی است ، بخور داده می شود .

ماساژ با روغن

ماساژ با روغن

 

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *