چرخه فشن چیست ؟ | پیدایش ترند چگونه است ؟ | مانتو مجلسی | مانتو جلو باز

نوشته شده توسط: پودایران
8 ماه قبل
254 بازدید

نحوه پیدایش ترند بر چه اساسی صورت میگیرد؟

اگر فارغ التحصیل رشته طراحی لباس هستید، به تازگی وارد دنیای مد و فشن شده‎ اید و سوالات مختلفی همچون نحوه پیدایش ترند ها  و یا اینکه چرخه فشن چیست؟ ذهنتان را درگیر کرده است، همچنین اگر خواهان آن هستید که اطلاعات خود را در حوزه مد و فشن افزایش دهید، با این مطلب همراه باشید.در ادامه شما را ۵ مرحله مهم و اساسی چرخه فشن، چرخه ترند و تاثیراتی که چرخه فشن بر جامعه دارد، آشنا می‎کنیم.

پیدایش ترند

چرخه ترند چیست؟

به عنوان مثال اگر یک طراح لباس باشید و بخواهید یک مانتو جلو باز یا مانتو مجلسی طراحی کنید با این چالش روبرو هستید که باید از کجا شروع کنید. صنعت مد و فشن همیشه در حال تغییر است، زیرا همواره فرآیندهای جدیدی بر این دنیا اثر گذاشته و منجر به افزایش و یا سقوط ترندهای مختلف می‎شوند. اما ممکن است سوالاتی مانند چرخه فشن چیست؟ و یا چگونه ترندها به وجود می‎ آیند؟ را در ذهن داشته باشید. برای پاسخ به این سوالات باید گفت چرخه فشن و طراحی با یک اتفاق بزرگ و مهم همچون ظاهر شدن یک رنگ خاص و یا استفاده از وسیله جدیدی در استایل‎ها و… همراه است. در واقع، استفاده از ماسک در سال گذشته خود نیز یک ترند جهانی، کاربردی، مهم و جدید در دنیای فشن محسوب می‎شود.

چرخه فشن

مانتو جلو باز

چه عواملی بر ترندها تاثیرگذار هستند؟

عوامل زیادی همچون طراحان لباس، شرکت‎های مد و طراحی، تولیدکنندگان پارچه، لباس‎های سلبریتی‎ها و افراد مشهور و… بر نحوه پیدایش ترندهای متنوع تاثیرگذار هستند. چرخه‎ مد دوره‎ای است و معمولا هر چرخه،  پنج مرحله را طی می‎کنند که با معرفی ترند شروع شده و با منسوخ شدن آن پایان می‎یابد. پس از اینکه یک ترند به اوج محبوبیت می‎رسد،  محبوبیت آن کم کم کاسته می‎شود و سپس کاملا منسوخ و یا اصطلاحا از مد افتاده محسوب می‎شود. در نهایت، ترند وارد مرحله نهایی گشته و مصرفش توسط صنعت مد و مصرف‎کنندگان آن منقضی می‎شود. گرچه، ممکن است پس از مدتی دوباره طرح ترند بوده وارد چرخه فشن شده و از آن استفاده شود.

پیدایش ترند

معرفی چند حوله خوب

برای خرید روی محصول مورد نظر کلیک کنید

۵ مرحله مهم و اساسی در چرخه فشن چیست؟

چرخه فشن و طراحی، یک چرخه طبیعی است که به وسیله آن یک ترند مد معرفی شده، به محبوبیت رسیده، و یا از محبوبیت آن کاسته شده و در نهایت منسوخ می‎گردد. در ادامه شما را با ۵ مرحله مهم و اساسی پیدایش ترند آشنا می‎کنیم.

 

چرخه فشن

۱مرحله اول، مقدمه

مرحله معرفی، زمانی رخ می‎دهد که یک ترند جدید برای اولین بار وارد دنیای مد و فشن می‎شود. این مرحله می‎تواند از طریق لباس یک چهره معروف و یا طرح‎های طراحان لباس انجام گیرد. در این مرحله، تعداد کمی از لباس‎ها و یا طرح‎های ترند شده توسط گروه‎های کوچکی همچون افراد مشهور استفاده می‎شوند.

۲مرحله دوم، افزایش ترند

این مرحله (که تحت عنوان مرحله پذیرش مد و ترند نیز شناخته می‎شود)، با افزایش مصرف سبک مد جدیدی در جامعه و پذیرفته شدن این سبک در صنعت مد و فشن و یا اصطلاحا هنگامی که برچسب ترند بر محصولی می‎خورد، همراه است. در مرحله قبلی، معمولا بیشتر لباس‎ها و طرح‎های ترند شده توسط سلبریتی‎ها، افراد مشهور حوزه مد و فشن و غیره استفاده می‎شده‎اند، بدین صورت عموم مردم از این اشخاص تاثیرگرفته و تقاضای خرید محصول ترند شده را دارند. به همین منظور، خرده‎فروشان نیز لباس‎های ترند شده را برای عموم مردم وارد عرصه بازارهای فروش می‎کنند.

۳مرحله سوم، اوج

در این مرحله، طرح ترند شده به تولید انبوه رسیده و بازارهای فروش توسط محصول ترند شده به اشباع می‎رسد و مصرف‎کنندگان زیادی از محصول به صورت روزمره استفاده می‎کنند. در واقع، خرده‎فروشان محصول ترند شده را شناسایی کرده و از آن برای تولید انبوه استفاده می‎کنند. حتی در این مرحله پیدایش ترند، محصول را می‎توان با قیمت پایین در بازارهای فروش به وفور یافت.

۴مرحله چهارم، کاهش

مرحله نزول چرخه فشن و طراحی، با اشباع بازار توسط کالای ترند شده همراه است. در واقع، پس از به اوج رسیدن طرح ترند شده مرحله کاهش ایجاد می‎شود. در مرحله کاهش، طرح ترند شده محبوبیت خود را از دست می‎دهد و با گذشت زمان تولید و مصرف محصول کاهش می‎یابد.

۵مرحله آخر، منسوخ شدن

پس از طی شدن مراحل قبلی، محصول را اصطلاحا قدیمی و یا خارج از مد می‎دانند. به همین خاطر،  مرحله آخر را منسوخ شدن می‎نامند. البته، منسوخ شدن طرح یا سبکی به معنای خارج شدن آن از چرخه ترند نیست. بلکه، ممکن است پس از مدتی دوباره محصول ترند شده وارد چرخه شود و مراحل قبلی خود را دوباره سپری کند.

استفاده از چرخه فشن در طراحی

چرخه فشن هم میتواند به شما کمک کند و هم میتواند باعث عدم تمرکز در طراحی ها شما گردد.

تمرکز بر نیاز به جای تمرکز صرف بر ترند ها

صرف زمان زیاد و انرژی خلاقانه برای شناسایی ترند بعدی میتواند باعث تحلیل رفتن توان طراحی شما گردد . مد و فشن به سرعت تغییر میکند و در برخی موارد ممکن است یک سبک خاص از مد یک یا دو سال بیشتر دوام نیاورد . بیش از اینکه به فکر دنبال کردن ترند ها باشید بهتره بفکر برآورده کردن نیاز ها باشید . شاید اگر الان ( سال ۲۰۲۱ ) کت های گشاد مد شده باشد درواقع این بیانگر نوعی نیاز به لباس های راحت و آزاد است که هنوز شناسایی نشده است. در ضمن شما باید به دیدگاه طراحی خود نیز پایبند باشید و با ایجاد یک لاین طراحی که خودتان دوست دارید و نیاز های مصرف کننده را برآورده می کند مسیرتان را بپیمایید. این به مراتب بهتر است که خیلی از ترند ها تاثیر بپذیرید.

تغییر طبیعی است

ممکن است یکی از طراحی های شما تبدیل به یک ترند بزرگ بشود . این ترند روزی به اوج میرسد و سپس رو به افول خواهد گذاشت. به یاد داشته باشید که منسوخ شدن جزئی جدایی ناپذیر از ترند ها میباشد و مختص طرح های شما نخواهد بود. تغییر در روند مد و مسیر حرفه ای شما اتفاق خواهد افتاد و شما و طرح های شما طی این مسیر رشد خواهید کرد.

از درک و بینش خودتان پیروی کنید

گاهی سبکی خاص شروع به منسوخ شدن میکند . گاهی شما در این سبک خاص طراحی انجام داده اید. به جای اینکه این طرح را حذف کنید بهتر است از آن به عنوان یک تکیه گاه برای حرکت به سمت ترند بعدی استفاده کنید. به عنوان یک طراح مهم است که شما به بینش و درک خودتان اطمینان داشته باشید و اسیر تغییرات چرخه فشن نشوید تا بتوانید یک محصول ( لباس یا هر چیز دیگر ) طراحی کنید و این طراحی شما مختص به زمان و دوره خاصی نباشد. به عنوان یک مثال خوب می توان از خانم von Furstenberg که یکی از معروف ترین طراحان مد و فشن هستند نام برد. امضا این طراح معروف پای لباس هاییکه طراحی میکند به ما می آموزد که بهتر است پایبند به عقاید و بینش های خودمان باشیم. خیلی از طراحان امضای خاص خودشان را در طراحی دارند . شما نیز سعی کنید امضای خود را در طراحی هایتان نشان دهید.

تاثیرات چرخه فشن و طراحی بر جامعه

حالا که دانستیم چرخه فشن چیست؟  احتمالا خواهان آن هستید که اطلاعات خود را در درباره تاثیراتی که این چرخه بر جامعه دارد، افزایش دهید. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، صنعت مد و فشن بر تک تک حوزه ‎های مختلف جامعه همچون سیاست، مذهب، اقتصاد، فرهنگ و غیره تاثیر دارد. برخی از این تاثیرات مثبت و برخی دیگر منفی هستند. از جمله تاثیرات مثبت این چرخه می‎توانیم به افزایش قدرت خلاقیت، استعدادیابی در این حوزه، رواج ایده‎های جدید و مثبت و …. اشاره کنیم. از تاثیرات منفی این صنعت در برخی کشورها می‎توان به افزایش آلودگی محیط‎زیست اشاره کرد، اما سازمان‎های جهانی مختلف برنامه‎هایی به منظور کاهش این آلودگی‎ها دارند.

پس این دفعه که برای خرید لباس عید خود به بازارهای فروش رفتید، حتما خارج از نگاه ساده و عوامانه به طرح‎ها و ایده‎های موجود در مارکت‎های فروش نگاه کنید. اینگونه می‎توانید تاثیرات چرخه فشن و طراحی را در بخش‎ها و قسمت‎های مختلف جامعه مشاهده و آنالیز کنید. قطعا شناسایی تاثیرات چرخه فشن بر جامعه کاری آسان و راحت نیست و به ساعت‎ها زمان برای مطالعه و بررسی در حوزه مد و فشن  نیازمند است.

لباس مردانه شیک

جمعبندی درباره نحوه پیدایش ترند

در پایان، امیدواریم این مطلب مفید واقع شده باشد. حالا که با نحوه پیدایش ترند آشنا شده‎اید و می‎دانید چه مراحلی برای ترند شدن و یا حتی منسوخ شدن طرح و کالایی در چرخه فشن و طراحی طی می‎شود، می‎توانید از مطالب فوق حین شروع طراحی یک مانتو جلو باز یا مانتو مجلسی استفاده کنید .
همچنین از آنچه اینجا آموختید می توانید در خرید لباس، کیف و کفش عید مدنظرتان بهره ببرید و به این ترتیب با دانش بیشتری برای خرید یا عدم خرید محصول تصمیم بگیرید. آگاهی در حین خرید می‎تواند به شما کمک کند محصولی متناسب با نیاز و سلیقه خود را خریداری کرده و از آن محصول لذت بیشتری برده و استفاده بیشتری داشته باشید.

پیدایش ترند

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.