پوست خوب | بهداشت پوست | رژیم غذایی | پوست خشک | اگزما | پوست چرب

نوشته شده توسط: پودایران
1 ماه قبل
26 بازدید
print
همه ما روزهایی را در زندگی مان تجربه کردیم که وقتی جلوی آینه ایستادیم چیزی را دیدیم که اصلا دوست نداشتیم. آنچه که در آینه دیده ایم ما را یاد روزهای نوجوانی و دبیرستان می اندازد. حالا اینها چه چیزی هایی هستند؟
بله درست حدس زدید ، خشکی و سرخی پوست ، زیر چشم هایی که سیاه شدن و به همه می گویند که شما زیاد استراحت نکرده اید و یا جوش های روی پوست . مشکل پوستی شما هر چه باشد، راه‌هایی برای بهبود آن وجود دارد که فراتر از گرفتن وقت از متخصص پوست و یا استفاده از مرطوب کننده ها است.
شاید بازسازی پوست شما از این حرف ها ساده تر باشد . شاید با یک تغییر کوچک در رژیم غذایی تان بتوانید با بیشتر این مشکلات پوستی خداحافظی کنید.
به همین منظور این مقاله که حاصل صحبت با متخصص پوست و رئیس مرکز پوست پزشکی Ingleton  واقع در نیویورک خانم Rosemarie Ingleton می باشد را تقدیم شما میکنیم.
در زیر چند روش و تغییر در رژیم غذایی را به شما پیشنهاد میکنیم.

پوست

۱ . خطوط  دور چشم و چین و چروک روی پیشانی

دلیل عمده این مشکل : شاید رژیم غذایی شما شامل مقدار زیادی الکل و شکر باشد

زمانیکه چین و چروک روی صورت نمایان شد دیگر وقتش رسیده تا مشروبات الکلی رو کنار بگذارید. باید کوکتل دست سازی که همیشه با شام مینوشیدید و یا لیوان مشروبی که قبل از خواب استفاده میکردید فراموش کنید.
الکل بعنوان یک ماده طبیعی ادرار آور باعث می شود تا آبی که بدن و پوست باید در حالت عادی جذب کنند براحتی از بدن دفع شود و حاصل این کار عمیق تر شدن چین و چروک روی پوست شما خواهد بود.

اگر چین و چروک صرفا روی پیشانی شما هستند احتمالا متهم اصلی شکر می باشد. از آنجاییکه براساس نظریه نگاشت چهره هر قسمت از صورت شما به یکی از ارگان های بدنتان مرتبط است ، پیشانی شما با دستگاه گوارشتان ارتباط مستقیم دارد. پس اگر با خوردن خوراکی های شیرین باعث اختلال در عملکرد باکتری های مفید دستگاه گوارشتان شوید این کار باعث افزایش چین و چروک پیشانی شما می گردد.

پوست

۲٫ آکنه ها و جوش ها

دلیل عمده این مشکل : رژیم غذایی شامل مقدار زیادی خوراکی با شاخص گلیسمیک ( گلوکز سازی ) بالا

درگیر جوش و آکنه هستید؟ پس در رژیم غذایی تان تجدید نظر کنید. آیا نان تهیه شده از آرد سفید بخش مهمی از غذای شماست؟
پس تعجبی ندارد که هنوز پوست صاف و تمیزی ندارید.
نان شیرینی صبحانه و نان ساندویچ میان وعده تان که هردو دارای شاخص بالای گلیسمیک هستند باعث افزایش در قند خون و انسولین بدنتان میشوند . پس بجای آن از نان هایی با غلات قهوه ای استفاده کنید.
طی تحقیقی که از مردان بین ۲۰ الی ۲۵ سال صورت گرفت  نشان داد که کسانی که از مواد غذایی با شاخص پایین گلیسمیک استفاده کرده اند دارای جوش و آکنه کمتری در صورتشان بوده اند.
بغیر از غلات قهوه ای بعضی میوه ها مانند گلابی ، آلو ، هلو ، پرتقال و… نیز دارای شاخص پایین گلیسمیک هستند.

۳ . پف و سیاهی دور چشم

دلیل عمده این مشکل : کمبود جذب آب بوسیله بدن

برای از بین بردن پف و سیاهی زیر چشم بهتره بدانید که بدنتان آب کافی ندارد. توجه کنید که وضعیت پوستتان فقط به غذایی که می خورید مرتبط نیست بلکه نوشیدنی هایی که مصرف میکنید نیز تاثیر بسیار زیادی در پوست شما دارند. سعی کنید که مقدار حداقلی ( ۸ لیوان ) مایعات در روز را مصرف نمایید.
این تغییرات میتواند با کاهش مصرف شیر سریعتر هم اتفاق بیافتد . نگاشت چهره نیز میگوید که مصرف لبنیات میتواند باعث التهاب تمام بدن از جمله زیر چشمانتن بشود. نزدیک ۶۵% از مردم نسبت به لاکتوز شیر نوعی از حساسیت ها رو دارند که ممکن است شما نیز جزء آن دسته افراد باشید.

چین و چروک

۴ . پوست خشک

دلیل عمده این مشکل : زیاد بودن مواد غذایی حاوی سدیم در رژیم غذایی

اگر هنوز دلیلی برای کم کردن نمک در رژیم غذایی تان ندارید بهتر است بدانید که یکی از دلایل اصلی خشکی پوستتان حضور بیش از اندازه نمک در رژیم غذایی شما است. وجود سدیم حاصل از نمک در بدن شما باعث میشود تا بدنتان برای جلوگیری از انباشت این سدیم در بدن بطور افراطی آب دریافتی را بلوکه کند . نتیجه این واکنش بغیر از سیاهی دور چشم و صورت ورم کرده میتواند بصورت خشکی پوست نیز خود را نشان دهد. حتی اگر سال ها با مشکل خشکی پوست درگیر هستید میتوانید با افزودن مواد غذایی مناسب به رژیم غذایی تان و کم کردن مصرف نمک از خشکی پوستتان راحت شوید.

۵ . پوست چرب

دلیل عمده این مشکل : زیاده روی در مصرف لبنیات

اگر چربی پوستتان بیش از حد شده است و با مشکل تعرق روزانه مواجه هستید احتمالا از لبنیات بیش از اندازه در رژیم غذایی تان استفاده میکنید. مطابق تحقیقات آکادمی تغذیه ایلات متحده آمریکا پسران جوانی که از شیر کم چرب استفاده میکنند احتمالا بیش از دیگران با مشکل آکنه درگیر هستند . همین نتیجه در تحقیق مجله آنلاین سلامت پوست برای دختران بدست آمد در حالیکه اینجا همه نوع شیر باعث بوجود آمدن آکنه میشد. هرچند که موسسه Ingleton مدعی است که این نتایج برای همه صادق نیست اما با محدودسازی مصرف لبنیات می بایست تغییر و کاهش در میزان آکنه های روی پوست را بررسی کرد.

پوست چرب

۶ . اگزما

دلیل عمده این مشکل : استفاده بیش از اندازه پروتئین حیوانی

پوستتان سرخ ، زبر و ملتهب شده ؟ شما درگیر التهاب اگزما شده اید . ولی با یک رژیم دو بخشی اجازه ندید که بیش از این پوستتان درگیر اگزما بماند. اول اینکه یک تصور غلط رو کنار بگذارید . تصور اینکه اگزما بخاطر مصرف خوراکی های شیرین و قندی است. مصرف خوراکی های قندی و شیرین را بخاطر دلایل دیگر بغیر از اگزما کاهش دهید . پژوهشی در موسسه Acta Dermato – Venereologica  نشان داده است که اگزما رابطه خاصی با کاهش مصرف شکر ندارد. اگر میخواهید مصرف شکر را قطع کنید باید بخاطر جلوگیری از دیابت باشد نه بخاطر بهبود وضعیت پوست شما !

ایده بهتر اینست که شما کمی به صحبت های افرادی مثل سوزان تاکر توجه کنیم. کسی که توصیه میکند تا از رژیم های غذایی گیاه خواری بیشتر استفاده کنیم. او میگوید : ” خیلی از افراد متوجه می شوند که وقتی مصرف گوشت را کنار می گذارند وضعیت اگزما آنها بهتر می شود. ”

اگزما

در آخر اینکه رژیم غذایی شما بیشترین تاثیر را در وضعیت پوست شما دارد. پس با یک رژیم غذایی مناسب کاری کنید تا پوستتان بعد از مدتی بخاطر بهبود قابل توجه از شما تشکر کند.

 

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *