حمام آب گرم | حمام های آب گرم تفلیس | حمام گوگرد در تفلیس | فشار خون

نوشته شده توسط: پودایران
4 ماه قبل
141 بازدید

حمام های آب گرم تفلیس

اگر قصد سفر به گرجستان و خصوصا شهر تفلیس را دارید بهتر به یاد داشته باشید که حتما به حمام های آب گرم شهر تفلیس سربزنید. استفاده از این حمام ها در تفلیس نوعی سنت و رسم به حساب می آید هرچند که این حمام ها دارای خواص درمانی بسیاری هستند.

 

حمام آب گرم

تاریخچه حمام های تفلیس

تاریخچه حمام های تفلیس می تواند همان تاریخچه خود شهر تفلیس باشد. شهر تفلیس اصلا بخاطر وجود چشمه های آب گرم در این منطقه بنا شده است و نام گذاری آن هم به همین خاطر بوده است چون تفلیس یعنی ” جای گرم ” .

چشمه‌های آب‌گرم همواره بخش مهمی از فرهنگ و هویت تفلیس بوده‌است. فرآیند حمام در تفلیس در شعر, ادبیات و فرهنگ عامه, از جمله در رمان شگفت‌انگیز ” علی و نینو  ” مورد اشاره قرار گرفته است.

بیشتر حمام‌های گوگردی تفلیس, در منطقه Abanotubani  که در  مجاورت رودخانه و دور از ناحیه مرکزی بازار و شهر قدیمی واقع است  قرار دارند. منطقه  Abanotubani  یکی از معروف‌ترین محله‌های شهر تفلیس است  که با گنبدهای آجری حمام زیرزمینی آن شناخته می شود.

پشت این حمام ها آبشار آرام  Leghvtakhevi قرار دارد که با جریان آب گوگردی خود این حمام ها را تامین میکند.  در روزگار قدیم مردم در دهانه رود Leghvtakhevi جمع میشدند و لباس های خود را میشستند . پس از آن طولی نکشید که حمام هایی به سبک حمام ایرانی در سراسر منطقه بر روی چشمه های آب گرم ساخته شد.

این آب نه تنها ترمیم‌کننده و احیاگر پوست است، گفته می‌شود که آب مزایای درمانی نیز دارد و به درمان گستره‌ای از ناخوشی‌ها از بیماری‌های قلبی تا بیماری پوستی پسوریازیس ( صدفک ) و فشار خون کمک می‌کند. امروزه، بیشتر بازدیدکنندگان بیشتر به حمام می‌آیند تا به جای مزایای درمانی، جو و فضای این حمام ها را خود تجربه کنند.

 

حمام آب گرم

معرفی چند حوله خوب

برای خرید روی محصول مورد نظر کلیک کنید

Slide Slide

راهنمای حمام های آب گرم تفلیس

اولین چیزی که باید بیاد داشته باشید اینست که این مکانها حمام هستند نه spa  ( چشمه آبگرم ) . اینجا در گذشته برای شستشوی بدن مورد استفاده قرار میگرفته و برای ماساژ و استراحت لوکس نبوده است.
اما جدیدا بعضی از این حمام ها تبدیل به spa  گشته اند و به نحوی تغییر کرده اند که مورد پسند توریست ها شده اند.
شما در ابتدای حضور در این حمام ها باید تعیین کنید که چه خدماتی مدنظرتان است. این حمام ها هم بصورت عمومی و هم بصورت خصوصی هستند و شما میتوانید بسته به میزان پودجه خود یکی را انتخاب نمایید. حمام های عمومی ارزانتر هستند و همچنین از لحاظ جنسیتی تفکیف شده می باشند.
حمام های خصوصی گرانتر هستند ولی دیگر نیاز نیست که در آنها از یکدیگر جدا شوید. این حمام ها برای زوج های جوان مناسب تر است.

حمام های آب گرم تفلیس

انواع خدمات درمانی که در حمام های آب گرم تفلیس ارائه میشود

حمام گوگرد

ترکیبی از دوش با آب غنی شده از گوگرد و سپس شیرجه زدن در استخر آب سرد. گفته شده است که حمام گوگرد برای درمان بیماری های پوستی ، بهبود سیستم ایمنی بدن و گردش خون موثر می باشد.

 

حمام آب گرم

 

حمام های آب گرم تفلیسلایه برداری پوست (kisi)

این بخش از حمام ها شامل شستشو و لایه برداری قوی پوست بوسیله یک دستکش با الیاف ضخیم ( شبیه لیف ) و سپس شتشوی پوست با پارچه ای شبیه روبالشی ( کیسه نازک و لطیف ) می باشد. این لایه برداری پوست بسیار به حمام ترکی شبیه می باشد. پروسه لایه برداری پوست در حمام های تفلیس به زبان گرجی kisi  نامیده میشود و حدودا ۱۵ دقیقه طول میکشد.

 

ماساژ

برخی از این حمام ها ماساژ نیز ارائه می دهند. ماساژ ترکی در بیشتر این حمام ها ارائه میشوند ولی ماساژ های درمانی ، ریلکسینگ و ماساژ صورت نیز ارائه میشود

ماساژ

چه چیزهایی را با خود به حمام آب گرم ببریم؟

 

  • لباس شنا برای بانوان و شلوار برای آقایان مناسب ترین انتخاب است
  • آب خنک برای نوشیدن چون حمام آب گرم ما را بشدت تشنه خواهد کرد
  • حوله شخصی ( ترجیحا از انواع سبک تر ) . البته با پرداخت پول بیشتر می توانید از خود حمام هم حوله کرایه کنید
  • کیف های ضد آب چون بعد از حمام وسایلتان خیس میشود و معمولا حمام ها کیسه های پلاستیکی ارائه نمی دهند
  • اگر اتاق خصوصی حمام را کرایه کردید دوربین یا گوشی تان را با خود ببرید تا از این لحظات به یاد ماندنی عکس بگیرید
  • از پوشیدن لباسها تیره پرهیز کنید چون معمولا گوگرد درون آب باعث لکه شدن این لباس ها می شود

 

پس وقتی به گرجستان سفر کردید حتما به حمام های آب گرم شهر تفلیس سر بزنید.

اشتراک گذاری در
برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.