مقدمه: نقاشی شالیزار در ژاپن

این روزها چالش جدیدی به نام نقاشی شالیزار در ژاپن به وجود آمده است. آنها مزارع برنج را به بوم‌های بزرگ نقاشی تبدیل کرده‌اند و با استفاده از انواع مختلف خوشه­های برنج در مزارع تصاویر زیبا و خارق‌العاده‌ای را خلق می‌کنند. مزارع شالیزاری ژاپن، در واقع نماد ملی روستاهای این کشور هستند. رنگ سبز شالیزارهای برنج زیر آسمان آبی تابستان و رنگ طلایی خوشه‌های برنج در پاییز تصاویر زیبا، دل‌انگیز و چشم نوازی را برای بینندگان ایجاد کرده است و نقاشی‌های شالیزاری در حومه ژاپن، باعث شده تا این کشور در هر چهارفصل سال زیبا و جذاب به نظر برسد.

نقاشی شالیزار در ژاپن

تاریخچه پیدایش نقاشی‌های شالیزار در ژاپن

نقاشی شالیزار در کشور ژاپن یکی از آن چیزهای خلاقانه و عجیب است که در اوایل دهه 90، در روستای ایناکادته Inakadate به وقوع پیوست. در آن زمان ژاپن شاهد مهاجرت و کوچ روستائیان به شهرها بود و شورای محلی برای جلوگیری از مهاجرت و بازگشت روستائیان به روستاهای خود، به فکر یک راه چاره افتاد و به ایده‌پردازی پرداخت و روش‌هایی را برای تبدیل روستا به مقصد گردشگران پیشنهاد کرد.

ایدة پیشنهادی آنها، این بود که در شالیزارهای خود تابلوهای نقاشی ایجاد کنند و تصمیم گرفتند تا برنج‌ها را طوری بکارند تا تصاویری خارق‌العاده و جذاب ایجاد کنند و توجه گردشگران را به خود جلب نمایند. اولین تلاش آنها، در سال 1993، توسط آتسوشی یاماموتو، معلم هنر مدرسه محلی که وظیفه خلق این تصاویر را بر عهده داشت، صورت گرفت.

آنها در نخستین نقاشی شالیزاری ژاپن از دورنگ مختلف برنج استفاده کردند که این کار آنها چندان امیدوارکننده نبود. در مرحله بعد آنها چیزی هنری‌تر را به‌عنوان محور اصلی نقاشی شالیزار  در ژاپن  انتخاب کردند.  آنها نقاشی معروف مونالیزا را در مزارع برنج خود بازسازی کردند که این بازسازی انتقادات زیادی را از سوی مردم ژاپن در پی ­داشت. در سال 2004، کار هنری هنرمند معروف چوب‌سازی، موناکاتا – شیکوMunakata-Shikou ، را بازسازی کردند که به یک موتیف تبدیل شد.

در سال ۲۰۰۵، اثر هنری اکی یو – اِ Ukiyo-e ساخته شد که ترکیبی از نقاشی سنتی ژاپنی و هنر مزارع برنج این کشور بود و در سال ۲۰۰۶، نقاشی‌های فوجین (خدای باد) و رایجین (خدای رعدوبرق) و همچنین عبارت جالب «بیایید رکود اقتصادی را از بین ببریم» ساخته شد. این دو نقاشی مذکور، اثر نقاش معروف Ogata Kōrin هستند.

در سال ۲۰۰۷ نقاشی معروف هوکوسای از امواج و کوه فوجی به زیبایی بازسازی شد. در سال ۲۰۰۸ دوتا از هفت خدا، ابیسو و دایکوکو ژاپن بازسازی شدند.

لطفا مطالب زیر را نیز مطالعه بفرمایین

خط داستانی در آثار هنریحمام آبگرم تفلیس ، جاییکه حتما باید تجربه کنید!

نقاشی شالیزار در ژاپن

در سال ۲۰۰۹، تصویر دو جنگجو بازسازی شد که در سمت چپ این تصویر، یک سامورایی قرار گرفته و در سمت راست این تصویر، ناپلئون قرار گرفته است. این دو موتیف بسیار منحصربه‌فرد هستند. در سال ۲۰۱۰، تصویر جنگ بین بنکی و اوشیواکا مارو ساخته شد. این یکی از مشهورترین صحنه‌های تاریخ ژاپن است. در ساخت این تصویر مبارزه بین بنکی و اوشیواکا مارو از پنج نوع برنج استفاده شده است.

نقاشی شالیزار در ژاپن

در سال ۲۰۱۱ داستان برش بامبو به‌عنوان نقاشی شالیزار در ژاپن انتخاب شد که این در واقع موتیفی از یک افسانه ژاپنی است. رنگ‌ها به‌اندازه‌ای واضح و خارق‌العاده هستند که باور اینکه آنها فقط برنج هستند را سخت می‌کند.

در سال ۲۰۱۲، مجسمه‌های بودایی ژاپن و هفت خدا بازسازی شد و در سال ۲۰۱۳ موتیف تقابل جنسیتی بود! یک نماینده سنتی ژاپنی و مرلین مونرو نماینده آمریکا ساخته شد.

هنر نقاشی شالیزار ژاپن در ابتدای کار خود با ناکامی‌های زیادی روبه‌رو شد، اما پس از مدتی آزمون‌وخطا، تجربه کسب کردند و توانستند هنر شالیزار را به شکل غیر قابل‌تصوری توسعه دهند. در حال حاضر، نقاشی شالیزاری ژاپن را می‌توان در سراسر این کشور یافت. باید گفت که هنوز هم روستای ایناکاداته، پیش‌گام این هنر در کشور ژاپن است و نقاشی‌های بازسازی شده در این روستا، دارای بهترین کیفیت تصویر است.

نقاشی شالیزار در ژاپن

ازاین‌رو مردم این روستا نه‌تنها توانسته‌اند که جایگاه نخست این نقاشی‌های شالیزاری را به خود اختصاص دهند بلکه امروزه یاد گرفته‌اند که تصاویر را به‌گونه‌ای بازسازی کنند که هنگام مشاهده از دور و نزدیک، درست به نظر برسند این هنر نقاشی شالیزاری در حال حاضر، نزدیک به 350000 بازدیدکننده در طول سال دارد.

سخن آخر

همه چیز از روستای ایناکاداته Inakadate در سال 1993 آغاز شد. بعد از آن، این هنر نقاشی در سراسر کشور ژاپن گسترش یافت. اکنون بیش از 100 مکان هنری در مزارع مختلف برنج ژاپن وجود دارد که باعث شده تا گردشگران زیادی برای دیدن این آثار هنری زیبا از مزارع برنج دیدن کنند. نقاشی شالیزار در ژاپن این روزها آن‌قدر زنده و رنگارنگ هستند که نمی‌توان باور کرد که فقط توسط گیاهان برنج ساخته شده‌اند. بزرگ‌ترین نکته این است که هرگز بوته‌های برنج را رنگ نمی‌کنند. آنها در خلق جزئیات این تصاویر خارق‌العاده، فقط به رنگ طبیعی گیاهان برنج تکیه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه محصول
مقایسه محصول ×
Let's Compare! Continue shopping
تماس با کارشناس فروش